ASHAM: Kuvendi t’i miratojë ndryshimet kushtetuese - Bota Sot
ASHAM: Kuvendi t’i miratojë ndryshimet kushtetuese

Maqedonia

ASHAM: Kuvendi t’i miratojë ndryshimet kushtetuese

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 10:19
Taki Fiti

Akademikët vlerësojnë se ndryshimet kushtetuese duhet të mbështeten nga deputetët në Kuvend dhe në këtë mënyrë të mos lihet hapësirë për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Kreu i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM) Taki Fiti, vlerëson se zgjedhjet janë humbje ekonomike për Maqedoninë, duke shtuar se anëtarësimi i vendit në NATO dhe BE është e vetmja mënyrë për rritjen e stabilitetit, sigurisë dhe ekonomisë në vend.

Ish-kryetari i ASHAM-it Vllado Kambovski theksoi se 4 amendamentet e propozuara nga Qeveria për ndryshime kushtetuese janë në përputhshmëri me atë që shkruhet në Marrëveshjen me Greqinë dhe me të drejtat themelor të njeriut. Kambovski bëri thirrje që deputetët të marrin vendime personale në të mirë të ardhmërisë dhe të mos ndikohen nga partitë.

Këto vlerësime u thanë gjatë shënimit të 51 vjetorit të themelimit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...