Ish-drejtori i “T-Mobile”, Llukovski është i dyshuari i PSP-së për rastin “Stacionet Bazë” - Bota Sot
Ish-drejtori i “T-Mobile”, Llukovski është i dyshuari i PSP-së për rastin “Stacionet Bazë”

Maqedonia

Ish-drejtori i “T-Mobile”, Llukovski është i dyshuari i PSP-së për rastin “Stacionet Bazë”

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 22:18
T-Mobile

Prokuroria Speciale Publike hapi një hetim të ri të quajtur “Stacionet Bazë”,në të cilën përfshihet një person për shkak të dyshimit për kryerjen e veprës penale “abuzimi me pozitën zyrtare dhe kompetencat”.

Sipas dëshmive të PSP-së, gjatë vitit 2011, i dyshuari Zharko Llukovski, atëherë drejtor ekzekutiv i T-Mobile Maqedoni, duke përdorur pozitën dhe kompetencat, i ka lejuar kompanisë “Beton AD” Shkup një përfitim me shumë prej 3.522,400 euro. Në të njëjtën kohë, aksionerët e T-Mobile Maqedoni, duke përfshirë edhe shtetin, i ka shkaktuar atyre dëmtime në shumën e të ardhurave nga e drejta e pa realizuara në një dividend.

I dyshuari sipas “PSP-së” me qëllim të legalizimit të stacioneve bazë ilegale, parashikuar ndryshe me Ligjin për trajtimin e ndërtimeve pa leje, në prill të vitit 2011 ka kërkuar ofertë financiare nga kompania DG “Beton” për kompaninë “T-Mobile Maqedoni”, për të përfunduar procedurën për përcaktimin e statusit ligjor të stacioneve të saj bazë. Mirëpo “T-mobile Maqedoni” kishte një ekip të përshtatshëm të personave profesional dhe të licencuar, të cilët më parë kanë punuar në përcaktimin e statusit juridik të stacioneve bazë, dhe atë me shumë prej 3.000 euro për objekt.

Në këtë mënyrë kompania “Beton” ka përfituar përfitime me shumë prej 3.5 milionë euro, ndërsa aksionarët, duke përfshirë edhe shtetin, pësuan dëme në të ardhura nga dividendët e parealizuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...