Paditet ish-drejtori i Agjencisë për Kadastër dhe Patundshmëri në Maqedoni - Bota Sot
Paditet ish-drejtori i Agjencisë për Kadastër dhe Patundshmëri në Maqedoni

Maqedonia

Paditet ish-drejtori i Agjencisë për Kadastër dhe Patundshmëri në Maqedoni

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 11:16
Ilustrim

Departamenti për zbulimin e krimit deri tek Prokuroria Themelore Publike në Shkup ka dorëzuar padi penale kundër S.T (44) nga Shkupi, për shkak të ekzistimit të dyshimeve se ka kryer veprën penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare”.

Siç thuhet në njoftimin e MPB-së, i padituri S.T në detyrën e drejtorit të Agjencisë për Kadastër dhe Patundshmëri, në kundërshtim me nenin 48 të Ligjit për administratorë ka sjellur vendim për avancimin e 128 administratorëve pa zbatimin e procedurave adekuate ligjore.

“I padituri S.T gjithashtu ka vepruar në kundërshtim me nenin 5 të Ligjit për të punësuarit në sektorin publik. Ai pa procedurë transparente dhe pa mos respektuar ligjet ka sjellur vendim që të punësuarit në Agjenci t’i avancojë në vende më të larta pune, me çka ka rritur edhe të ardhurat e veta personale”, thuhet në njoftimin e policisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...