Vllatko Gjorçev në IRI në Uashington: OBRM-PDUKM do të bashkëpunojë fuqishëm me SHBA-të - Bota Sot
Vllatko Gjorçev në IRI në Uashington: OBRM-PDUKM do të bashkëpunojë fuqishëm me SHBA-të

Maqedonia

Vllatko Gjorçev në IRI në Uashington: OBRM-PDUKM do të bashkëpunojë fuqishëm me SHBA-të

Më: 14 tetor 2018 Në ora: 11:34
Vllatko Gjorçev

Sekretari ndërkombëtar i OBRM-PDUKM-së, Vllatko Gjorçev u takua me Jan Eric Surotchak, drejtorin e ri të IRI-it për strategjinë transatlantike dhe drejtorin aktual të IRI-it për në Evropë.

Gjorçev e njoftoi bashkëbiseduesin me situatën aktuale politike në Maqedoni pas përfundimit të referendumit të pasuksesshëm më 30 shtator. Qytetarët mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE, por është e qartë se në mesin e njerëzve ka mosbesim të madh drejtë politikave të Zoran Zaevit.

Gjorçev shtoi se treguesit ekonomikë po përkeqësohen, së bashku me persekutimin politik dhe lirinë e medias, si dhe prapambetjen e përgjithshme të Maqedonisë në shumë fusha.

Gjithashtu, Gjorçev falënderoi për bashkëpunimin e gjatë dhe ndihmën e IRI-it për OBRM-PDUKM-në, e cila ka ekzistuar për 25 vjet.

OBRM-PDUKM do të vazhdojë të bashkëpunojë me Institutin Ndërkombëtar Republikan (IRI) dhe me Partinë Republikane, si pjesë e partneritetit strategjik të Maqedonisë me Shtetet e Bashkuara.

Në të njëjtën kohë, OBRM-PDUKM do të vazhdojë të nxisë marrëdhëniet dhe bashkëpunimin me NDI-në dhe Partinë Demokratike, sepse marrëdhëniet politike me Shtetet e Bashkuara janë përtej kornizës së partive dhe mbahen pa marrë parasysh se kush është qeveria apo në opozitë në të dyja vendet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera