Pse Maqedonia së shpejti do të ‘zhduket’ nga harta? - Bota Sot
Pse Maqedonia së shpejti do të ‘zhduket’ nga harta?

Maqedonia

Pse Maqedonia së shpejti do të ‘zhduket’ nga harta?

Më: 23 tetor 2018 Në ora: 08:53
Foto

Maqedonia do të zhduket nga harta pasi parlamenti i tij miratoi një ndryshim të emrit të vendit.

Vendi i ri do të quhet Republika e Maqedonisë Veriore në një përpjekje për të qetësuar Greqinë, e cila ka bllokuar rrugën e saj drejt anëtarësimit në NATO dhe BE për 27 vjet

Emri Maqedonia tashmë i takon një rajoni të lashtë verior të Greqisë.

Kur Republika Socialiste e Maqedonisë shpërtheu nga Jugosllavia më 1991 dhe e miratoi emrin Maqedoni, ajo nxiti zemërim nga Greqia.

Ata kishin frikë se vendi i ri do të përpiqej të zgjeronte territorin e saj në Maqedoninë greke, e cila kufizon republikën.

Parlamenti maqedonas ka votuar për të ndryshuar kushtetutën për të lejuar që populli ballkanik të ndryshojë emrin e tij.

Parlamenti votoi 80-39 në favor të propozimit, i cili është çelësi për pranimin e një marrëveshjeje me Greqinë që përpiqet të zbllokojë mosmarrëveshjen 27-vjeçare midis dy vendeve.

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Alexis Tsipras ranë dakort që nëse Maqedonia do të quhej Maqedonia e Veriut, Greqia do të ndalonte bllokimin e përpjekjes së Maqedonisë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe NATO.

Vendimi vjen pas një debati në Shkup. Procesi i ndryshimit formalisht do të fillojë brenda dy javëve të ardhshme.

“Sot është një ditë historike për vendin,” tha Zaev.

“Maqedonia do të jetë pjesë e familjes evropiane, do të përmbushen ëndrrat dhe vizionet tona për një jetë më të mirë në një vend më të mirë”, përcjell lajmi.net.

Do të hartohen ndryshime në kushtetutën që përfshijnë ndryshimin e emrit, por do të kërkohet një votim tjetër për të siguruar ndryshimet.

Tsipras festoi gjithashtu rezultatin e votimit historik.

“Sot është një ditë historike dhe simbolike … është një ditë gëzimi që dëshmon rolin dinamik që Greqia luan (si) një faktor në stabilizimin e Ballkanit dhe Evropës Juglindore”, tha ai.

Ai gjithashtu përgëzoi Zaevin në Twitter.

Zaev luftoi për të fituar mbi anëtarët e opozitës konservatore, ndërsa votuesit konservatorë bojkotuan referendumin muajin e kaluar, që vetëm panë një pjesëmarrje prej 40 përqindësh.

Më parë gjatë vitit, 100,000 njerëz u mblodhën në Athinë duke kënduar “Maqedonia i përket Greqisë!” Ndërsa protestat madje shpërthyen edhe në Australi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...