Meteorologët paralajmërojnë ndryshimin e motit në Maqedoni

Maqedonia

Meteorologët paralajmërojnë ndryshimin e motit në Maqedoni

Më: 30 tetor 2018 Në ora: 22:42
Foto ilustrim

Sipas meteorologut Sllavço Poposki, territori i vendit tonë është nën ndikimin periferik të një anticikloni të fortë nga lindja dhe një sistem ciklonesh nga perëndimi i Evropës, i cili përfshin Italinë si dhe Ballkanin veriperëndimor, që shkakton reshje intensive dhe përmbytje lokale përgjatë Adriatikut, por edhe në Itali.

Kjo është pikërisht në ditën në vijim do të mundësoj kushte për ngrohjen e kohës, e pazakontë për këtë pjesë të vitit, si dhe transporti i pluhurit dhe rërës nga Sahara, moti do të jetë i ndryshueshëm i vrenjtur me periudha diellore.

Gjithashtu do të ketë kushte për reshje lokale të ulëta, sidomos sot.

Gjithashtu sot, një erë lehtë do të fryjnë nga jugu, e cila në ditët në vijim do të ul intensitetin e saj.

Temperaturat maksimale ditore do të rriten prej 22 deri në 28 gradë.

Temperaturat në periudhën e ardhshme do të jenë për 10 gradë më të larta se nga ajo e normales për këtë periudhë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat