Oda Ekonomike e Maqedonisë në takim të jashtëzakonshëm për taksën progresive - Bota Sot
Oda Ekonomike e Maqedonisë në takim të jashtëzakonshëm për taksën progresive

Maqedonia

Oda Ekonomike e Maqedonisë në takim të jashtëzakonshëm për taksën progresive

Më: 6 nëntor 2018 Në ora: 11:23
Oda Ekonomike e Maqedonisë

Oda Ekonomike e Maqedonisë sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme për paralajmërimin e taksës progresive dhe efektit të kësaj mase mbi punën e subjekteve afariste, pas çka do të dalin me qëndrim final se a do të qëndrojnë edhe më tej në kërkesën që reforma tatimore të anulohet.

Në seancë do të marrin pjesë edhe nënkryetarët e Odës, si dhe ministri i Financave Dragan Trevdovski, 

Ndryshe, reforma tatimore që e paralajmëroi ministri Tevdovski, parasheh tatim progresiv prej 18% për të ardhura prej mbi 90 mijë në muaj apo 1.080.000 denarë në vit. Këtu përfshihen pagat, pensionet, kontratat në vepër, të drejtat autoriale dhe veprimtaritë e pavarura. Me 15 për qind do të tatohen fitimet kapitale gjegjësisht qiratë, dividentat, fitimet nga lojërat e fatit e kështu me radhë.

Me rregullativën e re do të zbatohet edhe tatimi i fitimeve kapitale të letrave me vlerë dhe normave të interesit me depozite të kufizuara prej 15%, me zbatim të anuluar prej fillimit të vitit 2020, dhe shpenzime mbi 250 euro në vit. Biznesmenët pohojnë se nëse Qeveria ka punuar për uljen e ekonomisë gri, në vend që të miratojë tatim progresiv, atëherë në buxhet do të arkëtoheshin prej 200 deri 300 milionë euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...