Miratohet rebalancimi i buxhetit të Republikës së Maqedonisë - Bota Sot
Miratohet rebalancimi i buxhetit të Republikës së Maqedonisë

Maqedonia

Miratohet rebalancimi i buxhetit të Republikës së Maqedonisë

Më: 11 nëntor 2018 Në ora: 19:41
Kuvendi i Maqedonisë

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë miratoi rebalancimin e buxhetit plotësues për vitin 2018. Siç tha ministri i Financave, Dragan Tevdovski, qëllimi i Buxhetit plotësues është që të bëjmë ndryshime në anën e shpenzimeve për të siguruar mbështetje financiare për komunat në mënyrë që të paguajë një pjesë të borxheve.

“Sigurohet ndihma financiare ofrohet për komunat në vlerë prej 3.020 miliardë denarë për të zvogëluar detyrimet e papaguara të komunave dhe njësitë e përfituesve të themeluara nga njësitë e vetëqeverisjes lokale në fushën e arsimit, kulturës, mbrojtja sociale e fëmijëve”, tha Tevdovski.

Qeveria miratoi vendimin për propozim ligjin me të cilën këto fonde do të ndahen proporcionalisht nëpër komuna, duke arritur në 51% të detyrimeve të raportuara dhe të papaguara. Me zgjidhjen ligjore gjithashtu do të krijohet një mekanizëm për të parandaluar mundësinë e zgjidhjes së detyrimeve të papaguara në komuna.

Me rebalancimin e propozuar është rishikuar rritja e BPV-së në 2.8%. Siç është theksuar, kjo është kryesisht për shkak të bllokadës së hyrjes në NATO dhe BE nga ana e opozitës. Integrimi i vendit sjell siguri dhe besueshmëri, të cilat janë më të rëndësishme kur vendosin nga ana e investitorëve. Pasiguria mund të ndikojë negativisht në ekonomi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...