Takim koordinues në Kuvend për statusin e deputetit Nikolla Gruevski - Bota Sot
Takim koordinues në Kuvend për statusin e deputetit Nikolla Gruevski

Maqedonia

Takim koordinues në Kuvend për statusin e deputetit Nikolla Gruevski

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 09:34
Kuvendi i Maqedonise

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, për sot në orën 10:00 ka caktuar takim koordinues me nënkryetarët e Kuvendit dhe koordinatorët e grupeve të deputetëve, në të cilin do të diskutojnë për statusin e deputetit Nikolla Gruevski, i cili gjendet në arrati dhe kërkohet me fletarrest ndërkombëtar.

Xhaferi më herët ka deklaruar se është e palogjikshme që deputeti të arsyetohet në situatë të tillë, por për shkak se rregullat ligjore nuk parashohin situatë të tillë, do të duhet të marrin vendim.

Ndryshe, nëse deputeti për gjashtë muaj mungon pa arsye Kuvendi ka të drejtë t’ia merr mandatin.

Ndërsa iniciativë e tillë për Gruevskin u dorëzua nga Gjykata Penale, por për shkak se nuk votuan 80 deputetë “pro”, Gruevskin nuk iu hoq mandati i deputetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...