Politikanët urojnë ditën e Shën Klimentit të Ohrit - Bota Sot
Politikanët urojnë ditën e Shën Klimentit të Ohrit

Maqedonia

Politikanët urojnë ditën e Shën Klimentit të Ohrit

Më: 8 dhjetor 2018 Në ora: 14:23
Maqedoni

Maqedonia shënon ditën e Shën Klimentit të Ohrit.

Me rastin e ditës së Shën Klimentit të Ohrit 8 dhjetor sot delegacionet e Kuvendit, të Qeverisë dhe shumë institucioneve e organizatave të tjera do të vendosin lule para monumentit të Shën Klimentit të Ohrit në Bibliotekën Kombëtare “Shën Klimentit të Ohrit”.

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, dërgoi një mesazh urimi me rastin e ditës së Shën Klimentit të Ohrit, deri te Kryepeshkopi i Ohrit dhe Maqedonisë zotëri Stefan.

“Më lejoni, në emrin tim dhe në emër të Republikës së Maqedonisë, për ju personalisht, anëtarët e Sinodit të Shenjtë të Kishës Ortodokse Maqedonase, klerikëve dhe të gjithë besimtarëve ortodoksë në vend dhe jashtë vendit për t’ju dërguar urimet më të sinqerta të miat me rastin e festës së madhe të Shën Klimentit të Ohrit. Kjo festë është i dedikuar për Kryepeshkopin e parë maqedonas dhe nxënësit të parë të vllerëzve të të gjithë ortodoksëve Kirilit dhe Metodit dhe Shën Klimentit”, tha Ivanov.

Kryeministri Zoran Zaev me rastin e 8 dhjetorit, Shën Klementi i Ditës së Ohrit, përgëzoi qytetarët të cilët festojnë emrin dhe punën e edukatorit më të madh shpirtëror.

“Në emrin tim personal dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, të gjithë besimtarëve ortodoksë, Sinodit të KOM-it-së dhe të gjithë qytetarëve që festojnë punën Klimentit, ju përgëzoj me rastin e festës së madhe të krishterë ditën e Shën Klimentit të Ohrit me dëshirë për një fundjavë të lumtur dhe të bekuar”, tha Zaev.

Ndërsa në urimin e liderit të OBRM-PDUKM-së thuhet “Sot ne festojmë ditën e Shën Klimentit të Ohrit, nxënësi më i madh i vëllezërve të shenjtë Kirilit dhe Metodit. Si pjesë e themeluesve të shkrim-leximit dhe letërsisë sllave, vëllezërit e shenjtë Klementit dhe Naumit kanë dhënë kontribut të madh në shkencën dhe kulturën botërore”.

Mesazh urimi ka dërguar edhe kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi i cili uroi anëtarët Kishës Ortodokse Maqedonase dhe të gjithë anëtarëve të besimit Ortodoks me rastin e 8 dhjetorit, ditës së Shën Klimentit të Ohrit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat