Fotografitë e Monroe të vdekur fshihen në një vend sekret

Mediale Vip

Fotografitë e Monroe të vdekur fshihen në një vend sekret

Më: 19 gusht 2019 Në ora: 22:26
Marilyn Monroe

Dokumentari i ri zbulon si fotografi i famshëm fotografoi trupin e vdekur të Marilyn Monroe.

Gati 60 vjet pas vdekjes së saj, fotografi të bëra ndërsa trupi i Marilyn Monroe ishte në morg - ende qëndrojnë të fshehura.

Dokumentari “The Death of Marilyn Monroe” i autorit Devik Winner, i biri i fotografit Leigh Wiener, i cili punoi për revistën “Life” dhe i vetmi që fotografoi Monroe të vdekur, zbuloi se si babai i tij u dha ryshfet punëtorëve në morg për të arritur deri te kufoma e aktores, disa orë pasi e gjetën të vdekur, më 5 gusht 1962.

"Nuk ishte hera e parë që me ndihmën e disa shisheve uiski, ai kishte arritur të dilte me gjëra që ishin ndryshe të pamundura, dhe së shpejti e gjeti veten brenda”, tha Devik Wiener.

Ishte një mundësi për një fotograf me përvojë, kështu që ai bëri tre filmime që i kishte dërguar revistës “Life”, duke përfshirë një foto të trupit të aktores me një shenjë identifikuese në gishtin e këmbës. Fotografia mori botën, por, siç thotë Devik, nuk ishte më skandalozja që babai i tij kishte xhiruar.

Ai raportohet se bëri edhe dy filmime të tjera të trupit të saj të zhveshur, të cilat i la në një vend të sigurt, pasi fotot nuk ishin të përshtatshme për publik.

Leigh Auston Wiener ndërroi jetë në 1993 pa i thënë askujt se ku ishin fotot.

"Ai e mori atë sekret në varr", tha djali i tij.

Një tjetër fakt i pazakontë është përfshirë në dokumentar, që është se trupi i Monroe ishte në morg për më shumë se 24 orë para se dikush të vinte ta merrte dhe askush nuk raportoi në morg gjatë asaj periudhe.

Filmi gjithashtu do të shfaqë një klip të humbur për një kohë të gjatë, i cili ndërkohë është përpunuar në mënyrë digjitale, dhe është realizuar diku midis viteve 1950 dhe 1960.

Përveç kësaj, do të paraqiten dokumente nga FBI për vdekjen e aktores, të cilat dikur klasifikoheshin si sekrete, si dhe histori për ato që bënë një grup njerëzish në shtëpinë e saj ndërsa ajo ishte shtrirë e vdekur dhe policia ende nuk ishte lajmëruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat