Këtë domethënie e ka emri i vajzës së Granitit dhe Leonitës - Bota Sot
Këtë domethënie e ka emri i vajzës së Granitit dhe Leonitës

Mediale Vip

Këtë domethënie e ka emri i vajzës së Granitit dhe Leonitës

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 00:58
Graniti dhe Leonita

Ditën e djeshme Leonita dhe Granit Xhaka u bënë prindër për herë të parë me ardhjen në jetë të vajzës së çiftit.

Fillimisht, dyshja e njohur u mjaftuan me një postim ku zbuluan për publikun vetëm gjininë e bebes.

Tek sot, Leonita zbuloi edhe emrin e veçantë të vajzës të cilën e kanë quajtur Ayana, transmeton prive.

Por cila është domethënia e këtij emri aspak të rëndomtë?

Ayana është një emër indirekt Kur’anor për vajzat që nënkupton një vajzë e cila ka sy të mëdhenj dhe që është e mprehtë. Rrjedh nga rrënja (sytë) AIN-Y-N, e cila përdoret në shumë vende në Kur’an.

Ndërkohë, në kulturën etiopiane, i njëjti emër nënkupton një ‘lule të bukur’.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...