Mbretëresha anulon festën tradicionale të ditëlindjes, për herë të parë pas 64 vitesh - Bota Sot
Mbretëresha anulon festën tradicionale të ditëlindjes, për herë të parë pas 64 vitesh

Mediale Vip

Mbretëresha anulon festën tradicionale të ditëlindjes, për herë të parë pas 64 vitesh

Më: 18 prill 2020 Në ora: 13:53
Mbretëresha Elizabeth II

Mbretëresha ka anuluar përshëndetjen tradicionale me armë për ditëlindjen e saj, për shkak të koronavirusit.

Mbretëresha ka kërkuar që të mos ketë përshëndetje me armë për të shënuar ditëlindjen e saj të martën për herë të parë gjatë mbretërimit të saj 68-vjeçar mes pandemisë koronavirus, shkruan DailyMail.

Ajo do të festojë ditëlindjen e 94-të ndërsa banon në Kalanë Windsor, gjithashtu ka thënë që ndërtesat e qeverisë do të lirohen nga flamujt fluturues nëse krijon një problem.

Elizabeth II tha që ajo nuk ndjeu që përshëndetjet me armë do të ishin të përshtatshme në rrethanat e krizës, e cila ka marrë më shumë se 14,000 jetë në Britani.

Përshëndetjet me armë,  të cilat  janë shkrepur në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, zakonisht përdoren nga familja mbretërore për të shënuar raste të veçanta si përvjetorë dhe ditëlindje.

Një burim i Buckingham Palace tha se ditëlindja e saj nuk do të shënohet në ndonjë mënyrë të veçantë, duke shtuar se çdo telefonatë apo video telefonike që ajo ka me familjen do të mbahet private.

Burimi thoshte: ‘Nuk do të ketë përshëndetje me armë – Madhëria e saj ishte e prirur që të mos vendoseshin masa speciale për të lejuar përshëndetjet me armë pasi ajo nuk e ndjeu atë të përshtatshme në rrethanat aktuale’.

Gjatë fundjavës së festave të bankës së Pashkëve, Mbretëresha theksoi rëndësinë e izolimit, duke thënë ‘duke mbajtur distancën sociale, ne i mbajmë të tjerët të sigurt’.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat