​Clint Eastwood feston datëlindjen e 90, nuk mendon të pensionohet nga bota e filmit - Bota Sot
​Clint Eastwood feston datëlindjen e 90, nuk mendon të pensionohet nga bota e filmit

Mediale Vip

​Clint Eastwood feston datëlindjen e 90, nuk mendon të pensionohet nga bota e filmit

Më: 31 maj 2020 Në ora: 22:39
​Clint Eastwood

Legjenda e filmit spageti perëndimor dhe amerikan, Clint Eastwood feston ditëlindjen e 90-të të dielën, por ai vazhdon t’i qëndrojë fuqishëm imazhit të një njeriu të qëndrueshëm që nuk e ka ndërmend të tërhiqet nga skena e filmit.

Fituesi i çmimit Oskarit i cili ka bërë nëntë filma në dhjetë vjetët e fundit dëshiron të bëjë filma për aq kohë sa të mundet.

Lindur në vitin 1930, Clint Eastwood bëri rreth pesëdhjetë filma në karrierën e tij të gjatë, të cilën ai filloi me role të vogla në vitet ’50-ta.

Në vitet 1960, u bë i famshëm për rolin e tij në trilogjinë perëndimore të drejtuar nga Sergio Leone.

Disa vjet më vonë, Eastwood u etiketua si ‘fashist’ për rolin e tij si një polic i drejtë në "Dirty Harry", dhe më pas për filmin e vitit 2014 "Snajperi amerikan".

Ai fitoi një Oskar për regjisorin më të mirë dhe fotografinë më të mirë për "Irreconcilable" (1993) dhe "Million Dollar Baby" (2005).

Në fillim të këtij viti, Eastwood tha në një intervistë për kanalin britanik ITV se ai vazhdon të punojë, sepse pëlqen të bëjë filma.

Në intervista të tjera, regjisori tha se nuk i kupton regjisorët si Billy Wilder dhe Frank Capra të cilët i dhanë fund karrierës para kohe dhe njoftoi se ai planifikon të xhirojë për aq kohë sa të mund të punojë dhe ndërsa ka projekte interesante.

Eastwood njoftoi se do të dilte në pension pas rolit në filmin "Gran Torino" (2008), por ai e shkeli premtimin dhe luajti përsëri në filmin "Mule" (2018).

Ish-kryetari i qytetit të vogël Carmel në Kaliforni, Clint Eastwood, është gjithashtu i angazhuar politikisht. Ai mbështeti miliarderin Michael Bloomberg, i cili deshi të nominohej si kandidat demokrat në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat