Dua Lipa i bën thirrje Qeverisë Britanike ta ndihmojë industrinë e muzikës, pas krizës nga Covid-19 - Bota Sot
Dua Lipa i bën thirrje Qeverisë Britanike ta ndihmojë industrinë e muzikës, pas krizës nga Covid-19

Mediale Vip

Dua Lipa i bën thirrje Qeverisë Britanike ta ndihmojë industrinë e muzikës, pas krizës nga Covid-19

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 17:39
Dua Lipa

Dua Lipa i ka bërë thirrje qeverisë britanike që të ndihmojë industrinë e muzikës pas krizës që shkaktoi pandemia Covid-19.

Këngëtarja me prejardhje shqiptare thotë se Qeveria e Britanisë duhet që ta mbështes këtë industri, deri sa situate të kthehet në normalitet.

“Industria ka nevojë urgjente për mbështetjen e Qeverisë në periudhën e përkohshme para se të gjitha vendet e ndryshme, festivalet dhe promovuesit të jenë gati dhe në gjendje të operojnë përsëri në mënyrë të pavarur”, ka thënë Dua ndër tjera.

Kujtojmë që gjatë kohës së pandemisë, Dua lansoj albumin e dytë në karrierë “Future Nostalgia”.

Më poshtë postimi i saj i plotë:

Më mungon kjo kaq shumë! Jam shumë mirënjohëse për mundësitë që më janë dhënë. Tani është koha t’i kthehemi përsëri njerëzve të pabesueshëm që përbëjnë industrinë e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë të gjithë ekipin që punojnë kaq shumë prapa skenave. Që nga fillimi i karrierës time, të bëja koncerte live lart e poshtë vendit ka qenë një gur themeli për karrierën time.
Jam krenare që kam pasur rastin të luaj në të gjitha nivelet … klube të vogla, pastaj teatrot dhe sallat e ballkoneve dhe në arena, dhe natyrisht festivale midis çdo cikli të turneve. Por, mundësia që artistë të tjerë britanikë të shfaqen për të marrë të njëjtën rrugë është në rrezik dhe jetesa e atyre që punojnë prapa skenës është në rrezik. Industria ka nevojë urgjente për mbështetjen e Qeverisë në periudhën e përkohshme para se të gjitha vendet e ndryshme, festivalet dhe promovuesit të jenë gati dhe në gjendje të operojnë përsëri në mënyrë të pavarur.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I miss this so much! I'm so grateful for the opportunities I've been given. Now it's time to pay back to the incredible people who make up the UK music industry including all the crew who work so hard behind the scenes. From the very start of my own career, playing live concerts up and down the country has been a cornerstone for my own career.   I am proud to have had the chance to play through all the levels…small clubs, then theatres and ballrooms and into arenas, and of course festivals in between each touring cycle. But the possibility for other emerging British artists to take the same path is in danger and the livelihoods of those who work behind the scenes are at risk. The industry urgently needs Govt support in the interim period before all the various venues, festivals & promoters are ready and able to operate independently again. #LetTheMusicPlay

A post shared by DUA LIPA (@dualipa) on

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat