U tha se hoqi dorë, Kanye West ndërmerr hapat e parë drejt kandidimit për president

Mediale Vip

U tha se hoqi dorë, Kanye West ndërmerr hapat e parë drejt kandidimit për president

Më: 16 korrik 2020 Në ora: 22:34
Kanye West

Artisti njoftoi për vendimin e tij në fillim të këtij muaji, por nuk kishte paraqitur asnjë dokument zyrtar.

Kanye West ka ndërmarrë hapat e tij të parë zyrtarë drejt kandidimit për president të SHBA-ve kundër Donald Trump dhe Joe Biden në nëntor, shkruan Sky News.

Një përfaqësues i reperit, i cili kohët e fundit zbuloi se ai kurrë nuk ka votuar më parë, paraqiti dokumentet e nevojshme dhe pagoi tarifën prej 35,000 $ (27,623 £) për t’u paraqitur në fletën e votimit presidencial të Oklahoma.

West hyri në afatin e fundit, i cili ishte të mërkurën.

Zëdhënësi i Bordit të Zgjedhjeve të Oklahoma, Misha Mohr konfirmoi se ai kishte paguar tarifën, të cilën e bënë edhe dy të tjerë – pianisti Jade Simmons dhe sipërmarrësi Brock Pierce.

Një formë, e para që kërkohej nga Komisioni Federal Zgjedhor (FEC) për të kandiduar zyrtarisht për president, u paraqit gjithashtu nga ekipi “Kanye 2020” të enjten, me adresën e yllit të muzikës.

FEC tha që nuk mund të konfirmojë nëse paraqitja ishte e ligjshme dhe një formë e dytë, një deklaratë e kandidaturës, nuk është paraqitur ende.

Një zëdhënës tha se forma e dytë paraqitet pasi një kandidat të ketë ngritur ose shpenzuar më shumë se 5000 dollarë në aktivitet fushate, duke shkaktuar statusin e kandidaturës zyrtare sipas ligjit të financimit të fushatës federale. Kishte konfuzion rreth vendimit të West.

Vetëm një ditë para se të paraqiste dokumentet e tij të para, revista “Intelligencer” e New York Magazine citoi këshilltarin e tij Steve Kramer duke thënë “ai është jashtë garës”.

Por, dosjet duket se konfirmojnë se reperi është serioz për kandidimin për president kundër atij aktual të Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump dhe kandidatit demokrat Joe Biden.

Sidoqoftë, West ka humbur tashmë afatin për t’u kualifikuar në votime në disa shtete dhe është e paqartë nëse ai është i gatshëm ose i aftë të mbledhë nënshkrime të mjaftueshme që kërkohen për t’u kualifikuar në të tjerët.

West fillimisht njoftoi qëllimin e tij për të kandiduar për president më 4 korrik, dhe ditë më vonë ai i tha revistës Forbes se nuk po e mbështeste më Trumpin, pavarësisht se ishte një mbështetës i zëshëm i presidentit që nga fitorja e tij në vitin 2016.

Ai tha se ai kishte “humbur besimin” tek Trump për menaxhimin e krizës së koronavirusit dhe pasojave të vrasjes së George Floyd nga policia. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat