Nga burgu në Zvicër, flet reperi që u arrestua pasi ishte dëbuar në Kosovë - Bota Sot
Nga burgu në Zvicër, flet reperi që u arrestua pasi ishte dëbuar në Kosovë

Mediale Vip

Nga burgu në Zvicër, flet reperi që u arrestua pasi ishte dëbuar në Kosovë

Më: 15 gusht 2020 Në ora: 14:48
Reperi Besko

Reperi Besko ka folur për sulmin që e solli në burg.

Besijan «Besko» Kacorraj (34) së shpejti do të duhet të shkojë në gjyq, ku ai përballet me katër vjet burg dhe 15 vjet dëbim për sulmin e tij, shkruan Blick.ch.

Besijan Kacorraj (34) njihet më mirë me emrin e tij skenik Besko. Si reper, ai bëri vetëm tituj negativ pas dëbimit të tij në Kosovë.

Në vitin 2019, ai sulmoi një zyrë postare në Dübendorf ZH gjatë një pushimi kur ishte i dëbuar. Ai ka qenë pas grilave që nga ajo kohë.

“Tages-Anzeiger” e vizitoi atë në burg në Pfäffikon ZH në qershor. Ai së shpejti do të gjykohet dhe do të përballet me disa vjet burg dhe dëbim 15 vjet nga vendi.

Por çfarë e bëri atë të kryejë këtë krim në dy javët që atij i dhanë leje për ta vizituar djalin në Zvicër, ku kërcënoi dz arkëtarët me një pistoletë?

Kacorraj ka punuar ilegalisht në Zvicër për tre muaj

“Kam qenë në borxh,” i thotë Besko gazetës. “E vetmja gjë që mendova në atë kohë ishte: ose do të marr para ose do të shkoj në burg këtu. Unë u pajtova me të dyja variantet ”.

Ai kishte rënë në konflikt me një klan në Kosovë, Besko kishte borxhev mbi 50,000 euro, një shkëmbim zjarri dhe një luftë.

Kjo është arsyeja pse ai madje punoi në mënyrë të paligjshme për tre muaj në Zvicër, duke marrë  25,000 euro, i tha  ai “Tages-Anzeiger”.

Ai kishte vetëm edhe disa muaj për shlyrje të borxhit “Me siguri mund të kisha gjetur njerëz që do të më jepnin para. Por më vinte turp që u futa përsëri në një situatë të tillë”.

“Nuk po kërkoj ulje të dënimit”

Kështu që ai planifikoi për të bastisur zyrën postare – gjithashtu i zhgënjimi për deportimin. Ai më parë kishte dhënë gjithçka, kishte një jetë shembullore, por më pas thotë se i morën gjithçka nga vetja.

Ai u shkroi dy grave të cilave i kërcënoi me pistoletë në ajër, por nuk mori asnjë përgjigje. Tani reperi së shpejti do të dalë në gjyq.

“Unë nuk jam duke kërkuar ulje të dënimit tim, po rri si burrë.” Por dëbimi e solli atë në këtë situatë dhe ai ende nuk arrin ta pranojë atë. “Është e trishtueshme: tani që jam pas hekurave në Zvicër, ndihem në shtëpi”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat