Princi Charles ndërprenë mbështetjen financiare të Mbretërisë për Princin Harry dhe Meghan Markle, nga tani çifti janë të pavarur financiarisht

Mediale Vip

Princi Charles ndërprenë mbështetjen financiare të Mbretërisë për Princin Harry dhe Meghan Markle, nga tani çifti janë të pavarur financiarisht

Më: 9 shtator 2020 Në ora: 12:48
Foto Ilustrim

Princi Charles ka ndërprerë mbështetjen e tij private të fondeve për Harry-n dhe Meghan Markle pasi ata siguruan një marrëveshje në vlerë 75 milionë funte (82.5 milionë euro) me platformën Netflix dhe paguan 2.4 milionë funte (2.6 milionë euro) për renovimin e vilës së tyre Frogmore Cottage – por çifti nuk do të jetë ‘imun nga kontrolli’, thonë burimet.

Në një lëvizje e cila ka befasuar burimet mbretërore, Harry dhe Meghan rimbursuan tatimpaguesit plotësisht për 2.4 milionë funte (2.6 milionë euro) të përdorura për të rinovuar shtëpinë e tyre në Windsor – në një përshkallëzim dramatik të ‘divorcit’ të tyre nga Familja Mbretërore, shkruan DailyMail.

Çifti – të cilët kishin paguar para në këste mujore – njoftuan se ata kishin rimbursuar plotësisht Grantin Sovran për rizhvillimin e Vilës Frogmore me pesë dhoma gjumi në pasurinë e Mbretëreshës Berkshire.

Çifti janë ‘të lehtësuar dhe të kënaqur’ për të paguar kostot e rinovimit, ka pretenduar sot një burim.

Burime pranë çiftit gjithashtu pohuan se ata nuk do të merrnin më dhurata nga Princi Charles ndërsa kërkonin të krijonin ‘pavarësi financiare’.

U zbulua pas vendimit të çiftit për të hequr dorë nga rolet e tyre mbretërore dhe për të jetuar në Amerikë që Princi i Uellsit do të jepte një kontribut privat financiar për t’i ndihmuar ata gjatë vitit të tyre të parë larg familjes mbretërore.

Besohet se shuma totale ishte rreth një milion funte. Një burim i tha The Telegraph: “Ata nuk po marrin mbështetje në asnjë formë nga ndonjë person i jashtëm përveç tyre”.

Sidoqoftë, një burim i tha DailyMail se lëvizja, e cila vjen pasi u zbulua se Duka dhe Dukesha e Sussex-it kishin siguruar një marrëveshje fitimprurëse për të prodhuar shfaqje për gjigantin e transmetimit Netflix, që thuhet se vlen në rajonin prej 100 milion dollarësh (75 milionë funte) , nuk do t’i bënte imun ndaj vëzhgimit nga Mbretëria.

Burimi tha: “Kjo ka ardhur si një befasi, pranuan ata, dhe mund të supozohet vetëm se kjo ka të bëjë me marrëveshjen e Netflix. Ndoshta kjo tani do të thotë se ai mund të përballojë të paguajë paratë e plota menjëherë ose ndoshta ai është irrituar nga kritikat që marrëveshja ka çuar në financat e tij. Askush nuk e di vërtet”.

“Por nëse ai [Harry] mendon se kjo do ta bëjë atë imun ndaj vëzhgimit të publikut dhe medias, ai është i gabuar”, shton burimi.

“Ky rol i ri, shumë i dukshëm mediatik që ai po kërkon në Sh.B.A. e bën atë një figurë publike më shumë se kurrë”.

2.4 milionë funte (2.6 milionë euro) në para publike që u përdorën për të rinovuar vilën Frogmore nga ato që kishin qenë pesë shtëpi të vogla stafi në një shtëpi më të madhe për një çift ka qenë një kockë e veçantë e mosmarrëveshjeve që kur ata u larguan nga puna mbretërore në janar.

Kritikët kishin argumentuar që jo vetëm që paraja e taksapaguesve duhet të kthehej në tërësi pas lëvizjes së tyre në Kaliforni, por ata gjithashtu duhet të humbnin të drejtën e tyre për të jetuar edhe në Frogmore, e cila iu dha atyre nga Mbretëresha.

Këto thirrje u intensifikuan pasi ata së fundmi blenë një rezidencë prej 11 milionë funtesh (12.1 milionë euro) me nëntë dhoma gjumi, 16 banjo në Montecito, Santa Barbara, me një hipotekë prej 7.5 milionë funtesh (8.2 milionë euro).

Deri tani, ata kishin paguar para me një normë prej 18,000 funtesh (19,800 euro) në muaj – një shifër e cila gjithashtu mbulonte ‘qiranë’ e pronës.

Kjo do të thoshte se do t’u duheshin 11 vjet për të shlyer taksapaguesin britanik, një afat që shumë menduan se ishte shumë i gjatë duke pasur parasysh potencialin e fitimit të çiftit.

Por mbrëmë, një zëdhënës i çiftit tha se Princi Harry tani kishte shlyer paratë plotësisht. Ata thanë: “Një kontribut është dhënë në Grantin Sovran nga Duka i Sussex-it”.

“Ky kontribut siç është ofruar fillimisht nga Princi Harry ka mbuluar plotësisht shpenzimet e nevojshme të rinovimit të Frogmore Cottage, një pronë e Madhërisë së saj Mbretëreshës dhe do të mbetet rezidenca në Mbretërinë e Bashkuar e dukës dhe familjes së tij”.

Zëdhënësi bëri të qartë se Çifti Sussex do të vazhdonin të përdornin pronën Windsor, për të cilën ata tani do të vazhdojnë të paguajnë një qira ‘tregtare’ të pazbuluar, si një bazë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërkohë burimet thonë se çifti janë ‘shumë të lehtësuar’ që kanë paguar borxhin.

Një burim i afërt me çiftin i tha Katie Nicholl të Vanity Fair: “Ata janë shumë të lehtësuar dhe shumë të kënaqur që kanë qenë në gjendje të paguajnë borxhin kaq shpejt”.

“Ky ka qenë një hap pro-aktiv dhe diçka që ata donin të bënin që nga fillimi”, ka theksuar ky burim.

DailyMail-it i është thënë që vendimi për të paguar papritmas kthimin e parave në tërësi erdhi si një befasi për zyrtarët mbretërorë. Një burim i vendosur mirë tha që paratë e Grantit Sovran kishin qenë gjithmonë një ‘pikë e dhimbshme’ për Harry-n, i cili – me të drejtë ose pa të drejtë – mendonte se ato përdoreshin si një mjet për ta ‘kontrolluar’ atë nga anëtarët e familjes së tij dhe nga mediat.

Granti Sovran janë paratë e dhëna nga Thesari i Shtetit për të mbështetur Mbretëreshën si Kryetare e Shtetit. Ai plotëson shpenzimet e drejtimit të familjes së saj zyrtare, si dhe mirëmbajtjen e pronave në pronësi të Kurorës Shtetërore.

Burimi i tha dje Mail se Harry ‘e bëri shumë të qartë që nga fillimi se ai donte të shlyente ato para sepse mendonte se nëse do t’i jepte ato atëherë askush nuk do të kishte të drejtë ta kontrollonte atë. Ata shtuan: “Por ndërsa ai përdor fjalën kontroll, shumë e shohin këtë si një dëshirë të Harry-t për t’i shpëtuar kritikave nën një shtyp të drejtë dhe të lirë”. Burimi shtoi se Harry nuk ishte dukur kurrë në ndonjë ngut për të shlyer shumën në tërësinë e saj.

Vila Frogmore, e cila iu dha çiftit nga Mbretëresha përmes Kurorës Shtetërore të saj, kishte rënë në gjendje të keqe para se të lëviznin. Ndërtuesit punuan rreth orës për gjashtë muaj në mënyrë që të mund të transferoheshin para lindjes së djalit të tyre Archie në maj të vitit 2019.

Çifti zgjodhi të largohej nga Pallati Kensington pas mosmarrëveshjes së tyre me Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit.

Në mediat sociale, shumë njerëz festuan njoftimin, por u shprehën të penduar që u desh koha për të ardhur në një aranzhim të tillë.

Çifti, i cili tani po jeton në Los Angeles, pas marrëveshjes me Netflix pritet të përqendrohet në rolet prapa kamerës si producentë sesa të luajnë domosdoshmërisht vetë.

Pas një reagimi të madh publik, çifti iu dha një premtim për të rimbursuar taksapaguesit për rinovimin e shtëpisë së tyre në Windsor, të cilën ata kanë këmbëngulur ta mbajnë si një bazë britanike pavarësisht lëvizjes në Los Angeles, si pjesë e marrëveshjes së tyre për të lënë punën si mbretërorë të vijës së parë të frontit. 

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat