Kanye dëshiron të ndryshojë rregullat e industrisë së muzikës

Mediale Vip

Kanye dëshiron të ndryshojë rregullat e industrisë së muzikës

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 18:37
Kanye West

Kanye West thotë se industria e muzikës është një “sistem i prishur që duhet rregulluar”, dhe “ekuilibri i fuqisë” midis artistëve dhe kompanive është “shumë i gjerë”.

Në një intervistë për revistën Billboard, ylli shtoi se ai dëshironte të “shqyente” konventat se si paguhen artistët, shkruan BBC.

“Ju duhet të përshtateni,” tha ai. “Ju nuk mund të keni rregulla të vjetra për lojëra të reja.”

Reperi tha se qëllimi i tij përfundimtar ishte që të gjithë artistët të zotëronin të drejtat e autorit të këngëve të tyre.

Pak pasi intervista u zhvillua në faqen e internetit të “Billboard”, West njoftoi se po u jepte të gjithë artistëve të nënshkruar në kompaninë e tij, GOOD Music, 50% të aksioneve që ai mban në këngët e tyre.

Kjo do të ndikojë tek artistët përfshirë John Legend, Pusha T, Teyana Taylor dhe Big Sean, të cilët menjëherë shprehën mirënjohjen e tij në Twitter.

“Faleminderit! Kjo do të ndihmonte aq shumë”, kanë shkruar ata.

West më parë ka shpjeguar se sa e rëndësishme është për një artist të ketë këngët e veta me autorësi.

“Kur nënshkruani një marrëveshje muzikore, ju nënshkruani të drejtat tuaja,” shkroi ai në Twitter javën e kaluar.

“Dikush tjetër kontrollon se ku luhet dhe kur luhet. Artistët nuk kanë asgjë që e pranojnë famën, turneun dhe tregtinë”, shtoi reperi.

Ylli shtoi se ai donte të ndihmonte Taylor Swift të fitonte kontrollin e këngëve të saj, të cilat u blenë nga menaxheri i Ariana Grande, Scooter Braun në një marrëveshje 300 milionë dollarëshe vitin e kaluar, kundër dëshirave të Swift.

Duke lënë mënjanë grindjen e tyre të kahershme, West i tha Billboard: “Të gjithë artistët duhet të jenë të lirë dhe të zotërojnë të drejtat e tyre [dhe] Taylor Swift e meriton këtë, ashtu si të gjithë të tjerët.

“Scooter Braun është një mik dhe ne do ta zhvillojmë atë diskutim”, deklaron reperi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat