Vatikani kërkon sqarim nga Instagrami për pëlqimin e fotos së modeles nga llogaria e Papës

Mediale Vip

Vatikani kërkon sqarim nga Instagrami për pëlqimin e fotos së modeles nga llogaria e Papës

Më: 19 nëntor 2020 Në ora: 23:24
Vatikani kërkon sqarim nga Instagrami për pëlqimin e fotos së modeles nga llogaria e Papës

Vatikani pyet Instagramin se si llogaria e Papës e pëlqeu foton e modeles braziliane.

Natalia Garibotto bëri shaka se po shkonte në parajsë pasi fotografia u pëlqye nga llogaria zyrtare e Papa Françeskut, shkruan The Guardian.

Vatikani tha se po kërkonte shpjegime nga Instagrami, pasi llogaria zyrtare e Papa Françeskut i pëlqeu një foto një modeleje braziliane gjysmë të zhveshur.

Është e paqartë kur fotografisë së Natalia Garibotto iu dha një miratim nga llogaria e verifikuar e Papës, por “like” ishte ende i dukshëm më 13 nëntor përpara se t’ larghoej pëlqimi të nesërmen, sipas Agjencisë Katolike të Lajmeve (CNA).

COY Co, kompania e menaxhimit të Garibottos, bëri maksimumin e reklamës dhe ripostoi imazhin në llogarinë e saj në Instagram të premten e kaluar duke thënë se kompania kishte “marrë bekimin zyrtar të Papës”.

Garibotto, e cila ka 2.4 milionë ndjekës në Instagram, raportohet gjithashtu të ketë bërë shaka: “Të paktën po shkoj në parajsë”.

Duke cituar burime pranë zyrës së shtypit të Vatikanit, CNA tha se ishte duke u zhvilluar një hetim për të përcaktuar se si u pëlqye fotografia.

Një ekip njerëzish menaxhojnë llogaritë e ndryshme të mediave sociale të Papës.

Një zëdhënës i Vatikanit i tha Guardian: “Ne mund të përjashtojmë që‘ like ‘të vinte nga Selia e Shenjtë dhe ai i është drejtuar Instagramit për shpjegime. ”

Papa Françesku është jashtëzakonisht i popullarizuar në të gjitha mediat sociale, me llogarinë e tij zyrtare në Instagram, e cila operon nën emrin e përdoruesit Franciscus, duke tërhequr 7.4 milionë ndjekës. Llogaria nuk ndjek asnjë llogari tjetër.

Në Twitter, Papa ndiqet nga 18.8 milionë llogari. Në vitin 2017, ai ishte udhëheqësi më i njohur botëror në platformën e mediave sociale.

Por ai shumë rrallë kompozon vetë përmbajtjen e mediave sociale.

“Papa nuk është si Donald Trump, ai nuk është ulur duke përdorur telefonin ose kompjuterin e tij për të bërë tweet gjithë ditën,” tha Robert Mickens, redaktori me bazë në Romë i botimit në gjuhën angleze të gazetës së përditshme katolike La Croix.

“Ai, për shembull, miraton tweetat, por jo pëlqimet  dhe në raste shumë të rralla ai ka thënë se do të dëshironte të bënte tweet diçka për shkak të një situate në zhvillim ose emergjence. Kështu që ai nuk do të kishte të bënte asgjë me këtë, është departamenti i komunikimit dhe si ndodh kjo … kush e di “, përfundoi ai. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat