Halima Aden flet për vendimin e saj për të lënë modën

Mediale Vip

Halima Aden flet për vendimin e saj për të lënë modën

Më: 18 janar 2021 Në ora: 16:07
Halima Aden

Në nëntor 2020, ish-modelja – dhe personi i parë që u shfaq në kopertinën e Vogue amerikane me shami – Halima Aden vendosi të largohej nga industria e modës pas tre vitesh.

Në një postim në Instagram, Aden njoftoi se ajo po linte modelimin pas pasi e kuptoi se ishte e detyruar të bënte kompromis mbi besimet e saj fetare, veçanërisht në lidhje me veshjen e shamisë. Tani për herë të parë, Aden është hapur në lidhje me vendimin e saj për të lënë modelimin në një intervistë të re.

Duke folur për BBC, Aden ndau historinë e plotë se si ajo u bë një modele, dhe se si ajo erdhi në vendimin për të zgjedhur besimin mbi modën, duke shpjeguar se industria e modës ishte e papajtueshme me besimet e saj myslimane.

Image

Siç shpjegoi Aden për reporteren globale të fesë në BBC – Sodaba Haidare, gjatë viteve të saj në industri, ajo zbuloi se po zhvendosej në një “zonë gri” kur bëhej fjalë për mënyrën se si përfaqësohej shamia e saj. Ajo vuri re se shamia e saj po bëhej gjithnjë e më e vogël në set, ndonjëherë edhe duke u zëvendësuar me mbulesa koke që do të përjashtonte që në fillim.

Aden shpjegoi se ajo pa që modelet e tjera të reja, aspiruese myslimane kishin edhe më shumë vështirësi për të punuar brenda industrisë së modës dhe për të ruajtur praktikat e tyre fetare. “Këto vajza po ndjekin hapat e mi dhe unë i kam hapur derën gojës së luanit”, tha ajo për BBC, duke shpjeguar se ndjente presion për t’i mbrojtur ato.

Aden shpjegoi gjithashtu zhgënjimin e saj për të mos qenë në gjendje të kalonte pushime fetare me familjen për shkak të karrierës së saj gjithnjë e më kërkuese. “Në vitin e parë të karrierës sime isha në gjendje të arrija në shtëpi për Bajramin dhe Ramazanin, por në tre vitet e fundit, isha duke udhëtuar. Ndonjëherë isha në gjashtë deri në shtatë fluturime në javë. Thjesht nuk kishte pauzë”, tha ajo ndër të tjera.

Image

Sidoqoftë, pandemia COVID-19 i dha asaj një pushim të nevojshëm. Ajo ishte në gjendje të kthehej në shtëpi për të kaluar kohën me nënën e saj, ku kishte një përparim në lidhje me të ardhmen e karrierës së saj. “Po shqetësohesha duke menduar për vitin 2021 sepse më pëlqente të qëndroja në shtëpi me familjen time dhe të shihja përsëri miqtë”, shpjegoi ajo. “Unë jam mirënjohës për këtë shans të ri që COVID-19 më dha. Ne të gjithë po reflektojmë për rrugët tona të karrierës dhe po pyesim, ‘A më sjell lumturi të vërtetë, a më sjell gëzim?'”. 

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat