Këngëtarja Avril Lavigne flet hapur për sëmundjen

Mediale Vip

Këngëtarja Avril Lavigne flet hapur për sëmundjen

Më: 9 shtator 2018 Në ora: 07:35
Avril Lavigne

Avril Lavigne ka folur hapur për betejën e saj me sëmundjen Lyme, me të cilën u diagnostikua në vitin 2015.

Sëmundja Lyme është një infeksion bakterial i cili mund të çojë në probleme të rënda mendore dhe fizike nëse nuk mjekohet në kohë, zakonisht përhapet tek njerëzit nëpërmjet ticks infektuar dhe trajtohet me antibiotikë, duke lejuar që shumica e njerëzve të rimëkëmbet brenda pak muajsh. Lavigne, megjithatë, nuk ishte aq me fat.

“Kam kaluar vitet e fundit në shtëpi e sëmurë duke luftuar sëmundjen Lyme”, shkruante ajo.

Në një moment, Lavigne thotë se ajo “kishte pranuar vdekjen dhe mund të ndiente se trupi im ishte mbyllur”.

Këngëtarja nuk dëshiron të flasë për sëmundjen e saj, por ajo dëshiron të rrisë vetëdijen për mënyrën se si mund të jetë sëmundja Lyme që shkaktohet nga pickimi i rriqnës. “Një pickim i vetëm mund të shkaktojë shumë vështirësi,” thotë ajo. “Njerëzit nuk janë të vetëdijshëm se Lyme duhet të trajtohet menjëherë.

Për këtë arsye, Lavigne tani ka krijuar një seksion të faqes së saj të internetit, i cili do të ofrojë burime parandaluese për Lyme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat