Të burgosurit e Q. P Mitrovicë kanë punuar njëqind karrige dhe tavolina - Bota Sot
Të burgosurit e Q. P Mitrovicë kanë punuar njëqind karrige dhe tavolina

Mitrovica

Të burgosurit e Q. P Mitrovicë kanë punuar njëqind karrige dhe tavolina

Më: 24 qershor 2019 Në ora: 10:36
Qëllimi i punës së organizuar në burg është mbajtja dhe zhvillimi i aftësisë profesionale dhe kapacitetit të punës së të burgosurit

Në vazhdën e aktiviteteve të punës së organizuar nëpër burgje, të burgosurit e Qendrës së Paraburgimit në Mitrovicë, kanë punuar rreth njëqind karrige dhe tavolina.

Qëllimi i punës së organizuar në burg është mbajtja dhe zhvillimi i aftësisë profesionale dhe kapacitetit të punës së të burgosurit.

Kjo përmirëson mundësitë e të burgosurit për të jetuar edhe pas lirimit. Përveç kësaj, puna normalizon jetën e përditshme në burg.

Secili punim i kryer nga të burgosurit në punëtoritë e SHKK-së, kryesisht përdoren për nevojat e qendrave korrektuese dhe atyre të paraburgimit.

Disa prej tyre jepen edhe donacion.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...