Javën që vjen përkujtohet masakra e 3 dhe 4 shkurtit në Mitrovicë - Bota Sot
Javën që vjen përkujtohet masakra e 3 dhe 4 shkurtit në Mitrovicë

Mitrovica

Javën që vjen përkujtohet masakra e 3 dhe 4 shkurtit në Mitrovicë

Më: 1 shkurt 2020 Në ora: 11:03
Mitrovicë

Në Mitrovicë do të mbahet një akademi përkujtimore kushtuar 20 vjetorit të masakrës së 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000.

Akademia do të mbahet të martën, duke filluar nga ora 12:00, në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitrovica”.

Kjo akademi është organizuar nga Komuna e Mitrovicës në bashkëpunim me Këshillin për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut- Qendra Rajonale në Mitrovicë.

Gjatë 3 dhe 4 shkurtit serbët vranë në Mitrovicë u vranë 10 qytetarë shqiptarë, u plagosën 25 shqiptarë si dhe ishin dëbuar nga shtëpitë e tyre 1564 familje me gjithsej 11.394 anëtarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat