Festa e Kurban Bajramit i bashkon shokët pas 36 vjetëve

Mitrovica

Festa e Kurban Bajramit i bashkon shokët pas 36 vjetëve

Më: 31 korrik 2020 Në ora: 20:38
Sefedin Lahu ka takuar shokun e tij boshnjak, Hajredin Serifovic

Përkundër ndalesave, festë e madhe në familjen Lahu, ata festojnë bajramin, synetinë dhe takimin pas 36 vitesh.

Festa në familjen Lahu ka filluar.

Antarët e saj janë berë bashkë, për të festuar në këte form festen e Kurban Bajramit.

 

Por, kanë edhe një motiv tjeter për të kremtuar.

Tre djem të kësaj familje janë bërë synet.

Por është edhe një ngjarejë tjeter e rëndësishme, që e bënë më të madhe ketë fëstë ne familjen Lahu nga Shipoli I Mitrovicës.

Pas 30 vitesh për Kurban Bajram, Sefedin Lahu ka takuar shokun e tij boshnjak. Hajredin Serifovic e ka pritur 36 vjet këtë moment.

Pavarësisht dëshirës së familjes Lahu për të festuar. kjo bie ndesh me rregullat që ka dhënë BIK dhe institucionet tjera.

Rrespektimin e këtyre masave e ka kërkuar edhe imami i xhamisë së Shipolit Fatmir Latifi.

Ndonse nuk ishte dakord me masat, ato i ka rrespektuar edhe kryetari i kesaj komune në fshatin e tij Gushavc.

Për banorët e komunës së Mitrovicës po edhe për të gjithë myslimanët ky ka qenë një ndër festat më të veçanta për nga mënyra se si është festuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat