I dobishëm për zgjidhjen e këtyre problemeve, mos e ndani nga tryeza ujin me limon - Bota Sot
I dobishëm për zgjidhjen e këtyre problemeve, mos e ndani nga tryeza ujin me limon

Mjekësi alternative

I dobishëm për zgjidhjen e këtyre problemeve, mos e ndani nga tryeza ujin me limon

Më: 24 maj 2019 Në ora: 06:21
Ilustrim

Pirja e një gote me ujë të nxehtë dhe limon është një nga ritualet më të shëndetshme në mëngjes. Lëngu i limonit është një antioksidant i fuqishëm sepse është i pasur me vitamina B dhe C, kalium, karbohidrat, vajra esenciale dhe ushqyesve të tjerë.

Konsumi i rregullt i lëngut të limonit siguron një shtytje të fuqishme në sistemin tonë imunitar, përmirëson tretjen, ul oreksin, stimulon humbjen e peshës në një mënyrë të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe nxit një ekuilibër të duhur të pH në trupin tonë.

Përdorni lëng limoni për të lehtësuar çrregullimet e mëposhtme:

Luftoni papastërtitë e fytyrës

Lëngu i limonit është një ilaç i shkëlqyeshëm për të parandaluar zhvillimin e puçrrave në fytyrë, në rastin e sëmundjeve të rënda është në gjendje të zbusë efektet. Fërkoni fytyrën butësisht me gjysmën e një limoni, kjo teknikë zëvendëson të gjitha ato kimikate në mënyrë të natyrshme i përhapur në kozmetikë.

Gurët e veshkave

Kaliumi rrit nivelet e citratit në urinë, e cila parandalon formimin e oksalateve.

Forcon imunitetin

Lëngu i limonit përmirëson funksionin limfatik, i cili ndihmon sistemin tonë imunitar për të zbuluar dhe eliminuar patogjenët.

Redukton oreksin dhe stimulon humbjen e peshës

Vitaminat në limon rregullojnë sheqerin në gjak. Për më tepër, lëngu i limonit përmirëson tretjen, stimulon tretjen e ushqimit.

Problemet e fshikëzës

Pini ujë dhe limon gjatë ngrënies për të kuruar këtë problem të dhimbshëm.

Thonjtë e dobët

Lëngu i limonit forcon thonjtë dhe eliminon spote të bardha.

Helmimi i ushqimit

Kur udhëtoni, shpesh pini ujë dhe limon. Kjo do t’ju mbajë të sigurtë nga surpriza të pakëndshme si helmimi me ushqim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...