Ulni presionin e gjakut dhe kolesterolin me lëng domate - Bota Sot
Ulni presionin e gjakut dhe kolesterolin me lëng domate

Mjekësi alternative

Ulni presionin e gjakut dhe kolesterolin me lëng domate

Më: 21 tetor 2019 Në ora: 15:45
Ilustrim

Lëngu i domateve është në gjendje të ulë tensionin e gjakut dhe kolesterolin ‘e keq’, duke zvogëluar kështu rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo është ajo që thonë shkencëtarët që kryen studimin. Le të shohim së bashku se çfarë zbuluan dhe cilat janë përfitimet e lëngut të domates.

Shkencëtarët pyesin nëse lëngu i domates mund të ketë efekte të dobishme në shëndetin e zemrës dhe për t’iu përgjigjur pyetjes së tyre ata kërkuan bashkëpunimin e një grupi prej 184 burrash dhe 297 grave që iu kërkua të pinin lëng domate jo të kripur dhe gjatë një viti.

Duke krahasuar të dhënat për presionin e gjakut dhe kolesterolin e keq të njerëzve që morën pjesë në studim, shkencëtarët zbuluan se kjo pije, lëng domate, kishte efekte të dobishme për shëndetin.

Konkretisht, lëngu i domates kishte arritur të ulë presionin sistematik të gjakut sistolik nga 141.2 në 137.0 mmHg, presioni diastolik ishte ulur nga 83.3 në 80.9 mmHg ndërsa niveli i kolesterolit ra nga 155.0 në 149.9 mg / dL. Të njëjtat efekte pozitive u gjetën te burrat dhe gratë, pa dallime në moshë.

Pse lëngu i domates është i mire?

Domatja është e njohur për vetitë e saj antioksiduese dhe detoksifikuese, përmban vitaminë C dhe vitaminë A dhe ndihmon në forcimin e sistemit imunitar. Domatja shkon gjithashtu në mënyrë që kolesteroli i keq të mos përmbahet në muret e arterieve, kjo shmang zgjerimin e tyre dhe për këtë arsye zvogëlon rrezikun e rritjes së presionit të gjakut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat