Ndyshimi i klimës ju ka bërë me dhimbje fyti? Ja si ta kuroni pa ilaçe

Mjekësi alternative

Ndyshimi i klimës ju ka bërë me dhimbje fyti? Ja si ta kuroni pa ilaçe

Më: 1 nëntor 2019 Në ora: 14:51
Ilustrim

Grykët që djegin dhe dhëmbin janë të mërzitshme dhe ndër të tjera nuk ju lejojnë të shijoni ushqimin apo ditë. Ndonjëherë një fyt është aq i "inatosur" sa që mund të humbni zërin tuaj! Dhimbja e fytit ka shumë shkaqe të mundshme.

Këto përfshijnë alergji, ajër të thatë, ndotje, dhe natyrisht, sëmundje si ftohja e zakonshme, gripi etj. Shumë prej këtyre sëmundjeve dhe shkaqeve të jashtme nuk mund të trajtohen me mjekësi tradicionale. Por nëse dhimbja nuk është serioze atëhere mund ta zgjidhni kështu:

Mjaltë dhe kanellë. Kombinimi i këtyre dy përbërësve është një ilaç i shkëlqyeshëm për të pastruar fytin, duke eliminuar viruset që shkaktojnë acarim dhe infeksion. Kanella ka veti të shkëlqyera antioksiduese dhe antiseptike. Miksoni 2 lugë mjaltë me 1 lugë çaji pluhur kanelle. Shkrijini të dy përbërësit në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pije.

Xhinxher. Rrënja e xhenxhefilit është një nga produktet më të fuqishme natyrore në botë. Është antiinflamator, analgjezik dhe ka vetitë antibiotike që nxisin eliminimin e patogjenëve që shkaktojnë sëmundje. Vloni një copë rrënjë xhenxhefil në një filxhan ujë, filtrojeni dhe pijeni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat