Çaj mali me limon dhe mjaltë, fuqia e natyrës kundër të ftohtit - Bota Sot
Çaj mali me limon dhe mjaltë, fuqia e natyrës kundër të ftohtit

Mjekësi alternative

Çaj mali me limon dhe mjaltë, fuqia e natyrës kundër të ftohtit

Më: 6 janar 2020 Në ora: 21:11
Ilustrim

Aroma dehëse e çajit të malit, bashkuar me aromën fantastike të freskët të limonit dhe atë hyjnore të mjaltit janë padyshim ndjellëse të shijes. Por, vlerat e tyre shëndetësore të bashkuara në një recetë të vetme janë të jashtëzakonshme për shëndetin.

Një filxhan çaj mali i ngrohtë me limon dhe mjaltë zbut dhe qetëson gjithë organizmin duke ofruar vlera të panumërta kuruese.

Kjo është kura e vjetër natyrale dhe popullore e gjysheve dhe stërgjysheve të cilat në ditët dhe netët e ftohta të dimrit mbanin përherë mbi sobë një ibrik me çaj mali gati për ta shërbyer për gjithë familjen.

Që në gllënkën e parë të këtij çaji fantastik ndjen se si kjo superfuqi natyrale ngroh menjëherë organizmin dhe çliron trupin, ndihmon në lehtësimin e fytit, si dhe zbutjen e kollës gjithashtu, ashtu siç lufton gripin dhe të gjitha komplikacionet që sjell i ftohti.

E përgatitur me tre nga përbërësit më të fuqishëm të natyrës – çaj mali, mjaltë dhe limon – më shumë se sa një çaj, kjo pije është zëvendësuesi i shkëlqyer i çdo lloj medikamenti në lehtësimin e problemeve shëndetsore që na prekin nga i ftohti dhe dimri.

Çaji me fuqitë e një mali për shëndetin

Çaji i malit është aset që natyra i ka dhuruar njeriut për ta ndihmuar në mirëqenien e organizmit. Sipas të dhënave të AgroWeb, çaji i malit shqiptar ka efekte të fuqishme në forcimin e imunitetit.

Ai ndikon për një tretje shumë të mirë, ndërsa lufton alergjitë, astmën, dhimbjet e kokën dhe sinozitin.

Çaji i malit ka një fuqi të jashtëzakonshme gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve të të ftohtit. Gripi, dhimbjet e fytit, kolla apo dhimbjet e kraharorit trajtohen më së miri përmes çajit të ngrohtë të malit.

Limoni, mbreti i të gjitha agrumeve në vlera

Jo më kot cilësohet si fruti i jetëgjatësisë. Limoni është një pasuri vlerash të çmuara për shëndetin.

Vetitë kuruese të tij janë të fuqishme falë vitaminave C dhe P, të cilat i bëjnë efektet shëruese të limonit të menjëhershme për organizmin e njeriut.

Lëngu i limonit është fantastik kundër etheve të të ftohtit, gripit dhe ndërlikimeve që sjell ai për trupin.

Limoni ndikon në uljen e temperaturës, forcon imunitetin dhe lufton virozat.

Mjalti, nektari i natyrës për njeriun

Është cilësuar ndër shekuj si nektari i perëndive, derisa vijon të jetë i tillë edhe sot. Mjalti ka një përdorim të gjerë dhe jo vetëm si ëmbëlsues.

Përpara shpikjes së antibiotikëve, mjalti përdorej gjërësisht për të trajtuar plagët apo djegiet e lëkurës. Ai është përdorur edhe për të zbutur kollën ose si maskë lëkure.

Që në kohët e lashta, mjalti konsiderohej si një ushqim i rëndësishëm për atletët dhe njerëzit që kryenin aktivitete fizike.

Mjalti përmban sasi të vogla proteine, folati, vitamine C dhe vitamina të tjera të rëndësishme.

Vlerat më domethënëse të mjaltit vijnë nga mineralet që ai përmban.

Receta si ta përgatisni këtë çaj në shtëpi

Përbërësit

Një grusht me çaj mali

Një lugë çaji mjaltë

Dy lugë gjelle lëng limoni

Një filxhan çaji ujë

Përgatitja

Si fillim zjejmë ujin. Në ujin e nxehtë hedhim çajin e malit dhe e lëmë të ziejë deri në 10 minuta.

E heqim nga zjarri dhe e hedhim në filxhan. Më pas, hedhim lugën e mjaltit dhe lëngun e limonit. Çaji pihet kur është i ngrohtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat