Jogurti zvogëlon depresionin

Mjekësi alternative

Jogurti zvogëlon depresionin

Më: 22 prill 2020 Në ora: 13:21
Foto ilustrim

Shkencëtarët kanë vërtetuar se jogurti ndikon pozitivisht në sistemin nervor dhe atë duke ulur aktivitete të caktuara që mund të ndërlidhen me ndjenjën e dhimbjeve dhe vuajtjes emocionale.

Krahas kësaj, jogurti na ndihmon edhe në marrjen e vendimeve. Probiotikët që gjenden në tru ndihmojnë në funksionet e trurit dhe na bëjnë të ndihemi më të disponuar. Pra, konsumimi i rregullt i jogurtit pakëson gjasat e zhvillimit të depresionit.

Pasi që ushqimi është faktor kyç në lëvizjen e organeve në trup, ka lindur një shpresë se terapia me probiotikë një ditë mund të përdoret në shërimin e llojeve të buta të depresionit, por edhe çrregullimeve të tjera psikike si ankthet, sëmundjet e Alzheimerit dhe autizmin.

Tashmë dihet se lloje të caktuara të ushqimeve, më saktë bakteret që gjenden në ushqime, trurit i dërgojnë sinjale. Prandaj edhe thuhet se ushqimi ushqen dhe ruan trurin dhe se falë saj mund të kryhen funksione të ndryshme në tru. Një efekt i tillë pozitiv ishte vërejtur te personat që kanë konsumuar jogurt probiotik dy herë në ditë. Efekti ishte vërejtur menjëherë pas dy muajve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat