Shega lufton sëmundjet inflamatore të zorrëve

Mjekësi alternative

Shega lufton sëmundjet inflamatore të zorrëve

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 20:47
Foto ilustrim

Shega mund të luftojë simptomat e sëmundjes inflamatore të zorrëve, besojnë shkencëtarët.

Polyphenolsi natyror i gjetur në frutë ndërvepron me bakteret e zorrëve për të prodhuar një përbërje me efekte anti-inflamatore.

Hulumtuesit, në Universitetin e Louisville në Kentaki, thanë se zbulimi i tyre thekson rëndësinë e shëndetit të zorrëve për të mbrojtur nga sëmundjet inflamatore.

Rreth 1.6 milion njerëz në SHBA dhe 261 mijë në Britani të Madhe kanë sëmundje inflamatore të zorrëve, sipas shifrave nga organizatat bamirëse kryesore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat