​Ja çfarë ul temperaturën më shpejt sesa një tabletë

Mjekësi alternative

​Ja çfarë ul temperaturën më shpejt sesa një tabletë

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 17:57
Ilustrim

Ju ndoshta keni dëgjuar për mbështjellëset e rakisë, por ekspertët këshillojnë që alkooli nuk duhet të jetë në kontakt afatgjatë me lëkurën dhe veçanërisht nuk duhet të aplikohet te fëmijët.

Këto janë ushqimet që ulin temperaturën më shpejt:

Uthull molle

Zhytni çorapet në lëng, vendosini dhe mbështillini këmbët me një peshqir. Ndryshoni veshjet sa më shpejt që të nxehen.

Patate

Grijeni patatet e gjalla, vendosini në këmbë dhe vishni çorape. Mbajeni veshjen derisa të thahet, pastaj zëvendësoni nëse është e nevojshme.

Qepë

Ashtu si patatet, thjesht shtoni pak kripë për të lëshuar lëngun.

E bardha e vesë

Ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat, tundeni pak dhe vendoseni në leckë. Mbështillni këmbët me një leckë dhe vishni çorape dhe ndërroni leckën kur të nxehet.

Lakër

Merrni një fletë lakre dhe vendoseni në ballë, qafë. Zëvendësoni me një fletë tjetër sa më shpejt që të lirojë lëngun dhe të nxehet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat