Pijet më të mira për detoksifikimin e mëlçisë

Mjekësi alternative

Pijet më të mira për detoksifikimin e mëlçisë

Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 10:54
Ilustrim

Mëlçia, ashtu si zemra, është një nga organet ku funksionimi i saktë i të cilës ju lejon të jetoni më gjatë dhe shëndetshëm. Për shembull, një nga veprimet kryesore të mëlçisë është prodhimi i tëmthit. Konkretisht, është një lëng që lejon zorrën të thithë yndyrnat.

Këtu janë pijet më të mira natyrore për të detoksifikuar mëlçinë dhe për ta pastruar atë nga toksinat. Nga tretësira e thjeshtë e ujit dhe limonit te lëngu i karotës, kalimi tek ekstraktet e angjinares dhe çajit bimor të gjembaçit.

Ujë me limon: në mëngjes, një tretësirë e ujit të vakët dhe limonit është një nga mënyrat  më të thjeshtat dhe më të shpejtat për t’u përgatitur jo vetëm për të pastruar mëlçinë, por edhe për të lehtësuar rregullsinë e zorrëve.

Lëng karote: në formën e lëngut ose ekstraktit, karotat gjithashtu kanë veti të forta pastruese dhe detoksifikuese. Në këtë rast, kur përgatitni lëng karote, mund të shtoni edhe një degëz rozmarine.

Ekstrakti i angjinares: i disponueshëm në ilaçet bimore, angjinarja midis mjeteve juridike natyrore dihet se është një aleate e vlefshme për të mbajtur mëlçinë të shëndetshme. Kjo për faktin se angjinarja ka veti të forta natyrore tretëse, pastruese dhe detoksifikuese. Me një veprim natyror konsekuent në funksionin e duhur të mëlçisë. Në ilaçet bimore, ekstrakti i angjinares gjithashtu mund të blihet në kapsula që merren përgjithësisht një herë në ditë pas buke.

Çaji bimor i gjembaçit: për një veprim natyral detoksifikues për mëlçinë, një çaj bimor është i mirë, por duhen zgjedhur bimët e duhura. Për shembull, farat e gjembaçit njihen për veprimin e tyre natyror jo vetëm detoksifikues, por edhe për të mbrojtur funksionin e duhur të mëlçisë. Në këtë rast, çaji bimor pastrues me farat e gjembaçit mund të pihet midis vakteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat