Këto hapa të thjeshtë do ju ndihmojnë të largoni dhimbjen e kokës që ju mundon

Mjekësi alternative

Këto hapa të thjeshtë do ju ndihmojnë të largoni dhimbjen e kokës që ju mundon

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 11:17
Ilustrim

Të gjithë keni ndjerë të paktën 1 herë dhimbje koke që ju kanë larguar përqendrimin dhe ju kanë shkaktuar shqetësim.

Nëse doni që t’i qetësoni duhet si fillim të kuptoni se nga çfarë shkaktohet ajo dhimbje. Ka dy lloje shqetësimesh që shkaktohen më shpesh në zonën e kokës:

E para është dhimbja që shkaktohet nga tensioni rreth kokës. Ky lloj shqetësimi i jep një personi një dhimbje konstante rreth kokës dhe zakonisht lidhet me qëndrimin e keq në timon apo zyrë.

E dyta është migrena e cila është një dhimbje e vazhdueshme në anë të kokës ose në ballë. Ndonjëherë disa persona ndjejnë edhe nevojën për të vjellë. Për t’u qetësuar sugjerohen të ndjeni vajra aromatik ose vajra me aromë më të lehtë si vaji i arrës së kokosit. Duhet të masazhoni qafën dhe shpatullat 1 herë në orë, ose thjesht t’i çlironi me anë të lëvizjes.

Qëndroni të hidratuar.

Nëse asnjëra nga këto nuk funksionon provoni të vizitoheni dhe të bëni testet e nevojshme për të kuptuar çfarë e shkakton dhimbjen. Mund të jetë një ushqim apo një faktor tjetër i jashtëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat