Barishtja që lufton kapsllëkun dhe pastron aparatin tretës

Mjekësi alternative

Barishtja që lufton kapsllëkun dhe pastron aparatin tretës

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 15:25
Foto ilustrim

Ne i njohim ato si gjethe sene, por në fakt ato janë bishtajat e një bime të quajtur senna dhe i përkasin familjes (Cassia acutifolia dhe Cassia angustifolio).

Tradicionalisht, gjethet e senes përdoren për veprimin e tyre laksativ dhe rekomandohen për trajtimin e kapsllëkut, ndërsa ato përmbahen në formulat e ilaçve të laksativëve.

Ato madje përdoren në disa vende për të zbrazur zorrët para kolonoskopisë .

Gjethet dhe pemët e senës konsiderohen si një laksativ natyral që i atribuohet glikozideve dhe sensoideve të antrakinonit, të cilat kanë një efekt laksativ të provuar, duke ndihmuar tretjen dhe lëvizjet peristaltike të zorrëve. 

Këta janë përbërës që rrisin peristaltikën e zorrëve, ndihmojnë në ekuilibrin e florës së zorrëve, rivendosin funksionin normal të zorrëve dhe mbrojnë mëlçinë nga toksinat.

Sidoqoftë vihet re se efektet anësore më të zakonshme të marrjes së tij janë ngërçet në stomak dhe diarreja.

Sidoqoftë, këto janë efekte anësore të lehta që zhduken shpejt.

Nuk rekomandohet të merret për më shumë se një javë rresht.

Ekspertët gjithashtu theksojnë se senna nuk është e përshtatshme për të gjithë, dhe duhet të shmanget veçanërisht nga ata që kanë sëmundje inflamatore të zorrëve të tilla si sëmundja e Crohn dhe koliti ulceroz, si dhe gjatë shtatzanisë.

Koha më e mirë për një pije senna është në mbrëmje me ose pa ushqim (duhen rreth tetë orë për të punuar). 

Vihet re se veprimi i tij laksativ është i dokumentuar për këtë dhe do ta gjeni në forma të tjera (tableta, shurup) për marrje më të lehtë.

Nga ana tjetër, veprimi i tij si një përmirësues i humbjes së peshës nuk është dokumentuar për këtë dhe nuk duhet të merret për këtë qëllim.

Senna gjithashtu ndërvepron me ilaçe të tjera (p.sh. diuretikë, steroid, antikoagulantë) prandaj rekomandohet që të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se ta merrni, në rast se jeni duke marrë ilaçe.

Për veprim më të butë dhe tolerancë më të mirë nga trupi, senna shpesh kombinohet me kanellë, karafil dhe xhenxhefil .

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat