Patatet nuk shëndoshin dhe ulin tensionin

Mjekësi alternative

Patatet nuk shëndoshin dhe ulin tensionin

Më: 1 mars 2021 Në ora: 20:17
Foto ilustrim

Është ushqimi i pestë më i konsumuar në botë dhe i katërti që prodhohet më shumë.

Patatja, falë cilësive antioksidante, ul tensionin e lartë dhe nëse gatuhet pa salca nuk ju shëndosh. Ky është përfundimi i një studimi nga Universiteti i Scranton, në Pennsylvania.

Studiuesit mbajtën nën vëzhgim 18 persona obezë ose mbipeshë që kishin probleme me tensionin e lartë.

Pasi hëngrën për një muaj dy racione me 6-8 patate të kuqe në ditë, të gatuara në mikrovalë me gjithë lëkurë, tensioni i tyre ishte ulur me 4.3%. Pjesëmarrësit gjatë kësaj periudhë nuk shtuan asnjë gramë në peshë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat