Lakra kineze mund të ndihmojë në mbrojtjen e vizionit tuaj, rritjen e shëndetit të kockave dhe kontrollimin e sheqerit në gjak

Mjekësi alternative

Lakra kineze mund të ndihmojë në mbrojtjen e vizionit tuaj, rritjen e shëndetit të kockave dhe kontrollimin e sheqerit në gjak

Më: 28 prill 2021 Në ora: 09:44
Foto ilustrim

Nga koha kur jemi fëmijë të vegjël deri në vitet e arta, na thuhet vazhdimisht se sa e rëndësishme është të hamë perimet tona.

Por, aq sa i vlerësojmë të gjitha ato që sjellin perimet për shëndetin tonë, nganjëherë thjesht nuk na shijojnë sa duhet!

Nëse shpresoni të eksperimentoni kur bëhet fjalë për konsumin e perimeve, ne ju rekomandojmë të provoni lakrën kineze. Kushërira e brokolit, lulelakrës dhe lakrës jeshile është plot me minerale dhe vitamina dhe mund të ndihmojë në ekuilibrimin e sheqerit në gjak, të mbajnë të mprehtë shikimin tuaj dhe të rrisin shëndetin e kockave. Plus, ka shije freskuese të shijshme!

Bok choy, e njohur gjithashtu si lakra kineze, u prezantua për herë të parë në SHBA në shekullin e 19-të, megjithatë, popullariteti i saj në Kinë daton shumë më larg. Arkeologët kanë gjetur farat e lakrës 6,000-vjeçare në Luginën e lumit të verdhë! Këto ditë është një përbërës kryesor në shumë gatime brenda kuzhinës kineze dhe është lehtësisht e disponueshme në sektorin e prodhimeve të dyqanit ushqimor dhe në tregjet e fermerëve.

Healthline raporton se një filxhan me lakra kineze të copëtuara është një burim i shkëlqyeshëm i lëndëve ushqyese kryesore si vitamina C dhe K – dhe ka vetëm 9 kalori! Vitamina C jo vetëm që është jetike për sistemin tuaj imunitar, por gjithashtu ndihmon në prodhimin e kolagjenit, një proteinë e nevojshme për të riparuar muskujt e dëmtuar ose të dobësuar. Përveç muskujve, kolagjeni është i përhapur edhe në zona të tjera të trupit, siç janë tendinat, ligamentet dhe lëkura.

Sa i përket Vitaminës K, ajo luan një rol në rritjen e dendësisë së kockave tuaja për të zvogëluar shanset e një frakture. Lajmi i mirë është që ju do të merrni rreth 27 për qind të vlerës tuaj ditore të kësaj vitamine duke ngrënë një porcion bok choy.

Për shkak të indeksit të ulët të glikemisë, Shoqata Amerikane e Diabetit e konsideron bok choy një perime jo amidon, gjë që e bën atë të shkëlqyeshëm për kontrollimin e sheqerit në gjak. Ngrënia e bok choy do të parandalojë thumba të sheqerit në gjak duke kënaqur oreksin tuaj sepse trupi juaj do ta tretë ngadalë dhe do ta thithë atë. Ata rekomandojnë të hani të paktën tre deri në pesë racione me gjysmë filxhani të gatuar ose një filxhan të papërpunuar me perime jo-amidonale në ditë. Kjo jo vetëm që do të mbajë nën kontroll sheqerin në gjak, por edhe do të frenojë dëshirat e panevojshme midis vakteve.

Mbrojtja e shëndetit tuaj të syve është shumë e rëndësishme sidomos kur plakeni. Për fat të mirë, ndryshimet e thjeshta të dietës si konsumimi i më shumë lakre kineze mund ta mbajnë vizionin tuaj të mprehtë pasi përmban antioksidantë si beta-karoten (gjithashtu gjendet në karrota) dhe luteinë që mund të ulë rrezikun e zhvillimit të një sëmundje të syve të lidhur me moshën. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat