Përdorimi i ekraneve me prekje mund të shkaktojë probleme me gjumin tek të vegjëlit

Mjekësi alternative

Përdorimi i ekraneve me prekje mund të shkaktojë probleme me gjumin tek të vegjëlit

Më: 15 maj 2021 Në ora: 22:07
Foto ilustrim

Nëse fëmija juaj ka probleme me gjumin, kjo mund të jetë për shkak të përdorimit të ekraneve me prekje. Sipas një studimi të ri, sa më shumë kohë që fëmijët kalojnë duke përdorur pajisje me prekje, aq më shumë ka të ngjarë të kenë probleme me gjumin.

Studiuesit nga Birkbeck dhe King's College në Londër anketuan më shumë se 700 prindër në lidhje me përdorimin e përditshëm të ekraneve me prekje dhe mënyrën e gjumit. Ata zbuluan se të vegjlit që kaluan më shumë kohë duke përdorur ekranin me prekje flinin më pak natën.

Gjumi është i rëndësishëm për zhvillimin njohës, veçanërisht gjatë viteve të para të jetës. Akoma, 75 përqind e fëmijëve të vegjël (midis 6 muajsh dhe 3 vjeç) përdornin ekranin me prekje çdo ditë dhe për çdo orë shtesë të përdorimit të ekranit me prekje gjatë ditës, fëmijët flinin gati 16 minuta më pak çdo ditë.

"Këto rezultate sugjerojnë që popullariteti dhe mundësia e prekjes ka çuar në nivele të larta përdorimi nga fëmijët, dhe kjo shoqërohet me uljen e gjumit.

"Para se të kufizojmë plotësisht përdorimin e ekranit prekës, i cili mund të ketë përfitime të mundshme", shpjegoi ai, "duhet të kuptojmë në detaje se si përdoret kjo teknologji moderne në një mënyrë që maksimizon përfitimet dhe minimizon të gjitha pasojat negative për fëmijët", shpjegoi autori i studimit Dr. Tim Smith

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat