Përmirësoni shikimin tuaj duke provuar disa salca që mund t’i përgatisni në shtëpi

Mjekësi alternative

Përmirësoni shikimin tuaj duke provuar disa salca që mund t’i përgatisni në shtëpi

Më: 29 gusht 2021 Në ora: 19:23
Foto ilustrim

Shumica e njerëzve kanë punuar nga shtëpia që nga fillimi i pandemisë, dhe orët e gjata të punës para ekraneve të kompjuterit kanë ndikuar në shikimin e tyre.

Nutricionistja indiane, Nmami Agarwal, thotë se disa ushqyes mund të ndihmojnë në rritjen e shikimit tuaj. Ajo sjell disa receta të shëndetshme që do të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të syve tuaj.

“Lëndët ushqyese për sytë si luteina dhe zeaksantini, vitamina C, vitamina E dhe zinku ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të caktuara të syve, përfshirë degjenerimin makular të lidhur me moshën dhe kataraktin”, ka shkruar Agarwal.

Salcë me spinaq e djathë

Kjo recetë me pak yndyrë ka shumë përfitime për sytë tuaj. Spinaqi është i pasur me vitaminë A, dhe ka një sasi të mirë të vitaminës C dhe E, luteinë dhe zeaksantinë. Të gjithë këta antioksidantë mbrojnë sytë tuaj. Piperi i kuq plotëson spinaqin në ngjyrë dhe ushqim, dhe është i ngarkuar me vitaminë A dhe C, gjithashtu.

Në një tenxhere, hidhni kosin grek, djathin krem dhe djathin e copëtuar italian mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni përzierjen e skuqur të specit dhe qepëve, shtoni lëng limoni dhe hudhër.

Salcë kimiçurri

Kjo recetë është e pasur me majdanoz dhe është e pasur me vitaminë A, C dhe K, të cilat provojnë të jenë të dobishme për shëndetin e syve.

Shtoni uthull molle, vaj ulliri dhe hudhër dhe përziejini këta përbërës në një blender. Pastaj shtoni majdanoz, cilantro, kripë dhe piper dhe përzieni për 8-10 sekonda, por ndaloni para se të bëhet pure. Këtë salcë mund ta përdorni me perime të pjekura në skarë.

Salcë me fasule të zeza

Fasulet e zeza, janë të pasura me proteina. Ato janë gjithashtu burime të shkëlqyera të vitaminës C, e cila është e dobishme për shëndetin e syve.

Në një tigan të vogël, gatuajini qepët, piperin dhe hudhrën derisa të jenë shumë të buta. Shtojini në blender së bashku me fasulet e kulluara dhe të shpëlara. Shtoni erëzat e mbetura, lëngun e gëlqeres dhe cilantro të copëtuar. Përzieni derisa të jetë shumë e qetë. Shërbejeni të nxehtë ose të ftohtë.

Salcë arre

Arrat janë të pasura me vitaminë E, zink dhe acide yndyrore omega-3. Këto lëndë ushqyese ndihmojnë në uljen e rrezikut të kataraktit. Kombinoni arra, paneer, qumësht, gjizë dhe kripë dhe përzieni për të bërë një pastë të lëmuar. Shtoni arrat e mbetura në këtë përzierje. Shërbejeni të ftohur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat