Heqja e peshave 1 orë në javë zvogëlon rrezikun për një sulm në zemër - Bota Sot
Heqja e peshave 1 orë në javë zvogëlon rrezikun për një sulm në zemër

Mjekësi alternative

Heqja e peshave 1 orë në javë zvogëlon rrezikun për një sulm në zemër

Më: 15 nëntor 2018 Në ora: 07:27
Foto

Heqja e peshave për vetëm një orë çdo javë mund të zvogëlojë rrezikun për një sulm në zemër për 70 për qind, thotë një hulumtim.

Shkencëtarët  në Universitetin Shtetërore të Iowaut analizuan lidhjen ndërmjet stërvitjes së rezistencës dhe sëmundjeve kardiovaskulare në gati 13 mijë të rritur.

Ata gjetën se bartja e peshave ulë rrezikun për zhvillimin e sindromës metabolike- termi ombrellë për presionin e lartë të gjakut, sheqerin e lartë të gjakut dhe yndyrën e tepërt trupore rreth belit, të cilat të gjitha çojnë në sëmundje koronare, goditje dhe diabet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...