Apple apelon kundër ndalimit të shitjeve të iPhone në Gjermani - Bota Sot
Apple apelon kundër ndalimit të shitjeve të iPhone në Gjermani

Mobile

Apple apelon kundër ndalimit të shitjeve të iPhone në Gjermani

Më: 5 janar 2019 Në ora: 14:25
Foto ilustrim

Prodhuesi e mbron veten kundër padisë së patentës së Qualcomm. Ndërkohë, tregtari më i madh i Apple në Gjermani vazhdon të shesë iPhone.

Në mosmarrëveshjen e patentave me kompaninë e çipave të SHBA Qualcomm Apple mbron veten kundër një ndalimi të shitjeve për disa iPhone në Gjermani. Si zëdhënës i gjykatës së rrethit të Mynihut tha të premten, Apple paraqiti një ankesë kundër vendimit të gjykatës më 20 dhjetor.

Pas këtij vendimi, Apple nuk mund të shesë modelet e iPhone 7, 7plus, 8, 8plus dhe X në Gjermani për shkak të shkeljes së patentave të Qualcomm. Tashmë në atë kohë, Apple njoftoi se do të apelonte. Tani Apple iu përgjigj lëvizjes së fundit të palës: Të enjten, Qualcomm depozitoi një siguri prej 1.34 miliardë dollarësh (1.2 miliard euro), e cila i kishte kërkuar gjykatës efektivitetin e ndalimit të shitjeve.

Prandaj, Qualcomm ka përmbushur kushtin për ndalimin e menjëhershëm të shitjes së modeleve të iPhone. Shuma është për rastin që aktgjykimi i gjykatës më të lartë të shfuqizohet dhe Apple duhet të kompensohet për ndalimin e shitjeve. Gjykata e qarkut vendosi që Apple shkel patentat e Qualcomm me teknologjinë e kursimit të energjisë me bazë iPhone .

Apple refuzoi të komentojë mbi masën e fundit të homologut të premten dhe iu referua një deklarate pas vendimit të gjykatës së dhjetorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...