Huawei dyshohet se grumbullon të dhëna delikate të përdoruesve - Bota Sot
Huawei dyshohet se grumbullon të dhëna delikate të përdoruesve

Mobile

Huawei dyshohet se grumbullon të dhëna delikate të përdoruesve

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 17:58
Foto

Degëzimi çek i kompanisë telefonike kineze, Huawei ka grumbulluar në mënyrë të fshehtë të dhëna delikate të klientëve të saj, funksionarë dhe sipërmarrës me të cilët zhvillon negociata tregtare, njoftoi sot radioja publike çeke “Radiozurnal”.

Sipas radios që i bazon këto informacione në dëshmitë e dy ish-përgjegjësve të degëzimit të kompanisë kineze, Huawei i ndan këto informacione me ambasadën e Kinës në Pragë.

Huawei është nën shënjestrën e administratës Donald Trump që dyshon se po bashkëpunon ngushtë me Pekinin dhe mendon se shërbimet sekrete kineze kanë qasje në të dhënat që qarkullojnë nëpërmjet pajisjeve të këtij gjiganti të telekomunikimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...