Huawei mund ta dominojë tregun e telefonave 5G, parashikon hulumtimi

Mobile

Huawei mund ta dominojë tregun e telefonave 5G, parashikon hulumtimi

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 16:42
Huawei

Një hulumtim i fundit nga Strategy Analytics parashikon që shitjet globale të telefonave inteligjentë 5G do të arrijnë në 160 milion, vitin e ardhshëm.

Me Kinën dhe logjistikën e saj 5G dhe zhvillimin e rrjetit, hulumtimi sugjeron që Huawei është në pozitën më të mirë për të kapur pjesën më të madhe të tregut 5G në vendin e tyre.

Në mënyrë të konsiderueshme, Kina mban çelësin e vëllimeve 5G në vitin 2020, thuhet nga kompania hulumtuese.

Studimi zbulon gjithashtu se Samsung aktualisht është “udhëheqësi i padiskutueshëm global 5G”, por mban vetëm 1 përqind të tregut kinez të telefonave.

Me një pjesë të tregut prej gati 40 përqind në tremujorin e dytë të vitit, Huawei është në pozitën më të mirë për të zotëruar tregun 5G në vitin 2020 dhe më gjerë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat