Bateritë e modeleve iPhone 11 deri në 25% më të fuqishme se ato në modelet e vitit të kaluar

Mobile

Bateritë e modeleve iPhone 11 deri në 25% më të fuqishme se ato në modelet e vitit të kaluar

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 10:16
iPhone 11

Dokumentet në Qendrën e Çertifikimit të Pajisjeve Telekomunikuese të Ministrisë së Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit (TENAA) zbulojnë një pjesë të vogël të specifikave që lidhen me modelet iPhone 11, 11 Pro dhe 11 Pro Max të Apple, duke përfshirë baterinë dukshëm më të fuqishme në modelet më të larta.

Ndërsa shumë nga faktet dhe shifrat u zbuluan nga Apple në lansimin e iPhone të saj javën e kaluar, TENAA rendit dy të panjohura, dhe të pakonfirmuara, në kapacitetin e baterisë së telefonit dhe memorjen e procesorit.

iPhone 11 supozohet se mundësohet nga një bateri 3,110 mAh, ndërsa iPhone 11 Pro dhe 11 Pro Max vijnë të paketuar përkatësisht me 3,046 mAh dhe 3,969 mAh. 

Këta numra krahasohen me specifikat e vitit të kaluar të baterisë iPhone XR në 2,942 mAh, iPhone XS në 2.658 mAh, dhe iPhone XS Max në 3,174 mAh.

Ndërsa iPhone 11 krenohet me një përmirësim afërsisht 6% të kapacitetit të baterisë, iPhone 11 Pro dhe Pro Max shohin rritje përkatësisht prej 14.6% dhe 25%. 

Rritjet në pajisjet e nivelit të lartë të Apple ka të ngjarë të jenë rezultat i hapësirës shtesë të brendshme të marrë nga heqja e pajisjes 3D Touch, e cila u zëvendësua në 11 Pro nga teknologjia Haptic Touch, me bazë softverike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat