Vivo Apex me ekran të plotë, kamerë me fokus optik 7.5X dhe pa asnjë buton - Bota Sot
Vivo Apex me ekran të plotë, kamerë me fokus optik 7.5X dhe pa asnjë buton

Mobile

Vivo Apex me ekran të plotë, kamerë me fokus optik 7.5X dhe pa asnjë buton

Më: 28 shkurt 2020 Në ora: 19:03
Foto

Smartfoni i parë Apex, që është lansuar nga Vivo para dy vitesh, u bë telefoni i parë funksional që nuk kishte korniza, ndërsa kamera për selfie i palosej brenda.

Megjithëse mbeti vetëm një koncept, shumë prodhues provuan ta imitojnë dhe secili prej tyre, arriti që të krijonte një telefon të ngjashëm.

Tashmë është bërë hera e dytë, që Vivo provon ta sjellë një Apex me ekran të plotë dhe pa korniza, si dhe pa butona, me të gjitha funksionet digjitale.

Në versionin e fundit, Vivo i ka shtyer limitet edhe më tej, pasi e sjellë me ekran 6.45 inç, që thyhet në 120 shkallë në të dy anët – version shumë më ekstrem se sa Nex 3. Por, sikurse te Nex 3, butonat janë zëvendësuar me sensor që punojnë me presion.

Kamera me 16 megapixel e këtij smartfoni, është një gjë tjetër që e dallon prej të tjerave, pasi e ka fokusin optik me 7.5X, që xhiron gjatë gjithë kohës duke marrë pamje në figurave statike dhe atyre në lëvizje. Gjë që i mundëson kamerës, të thellojë përqendrimin dhe të rritë fokusin në të njëjtën kohë.

Fokusimi i smartfonit, është bërë nëpërmjet një pjesë në formë të periskopit, që është parë te Vivo dhe Oppo, ndërsa nuk është bërë e ditur se si funksionon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat