iPhone 11 tani prodhohet në Indi, SHBA nuk do të varet më nga Kina - Bota Sot
iPhone 11 tani prodhohet në Indi, SHBA nuk do të varet më nga Kina

Mobile

iPhone 11 tani prodhohet në Indi, SHBA nuk do të varet më nga Kina

Më: 26 korrik 2020 Në ora: 23:14
Foto ilustrim

Apple ka filluar prodhimin e iPhone 11 në Indi, duke sjellë modelin premium në vend për herë të parë.

Sipas burimeve të The Verge, një seri e vogël e njësive iPhone 11 të prodhuara në vend tashmë është dorëzuar në dyqanet me pakicë, por vëllimi i prodhimit aktualisht është i kufizuar.

Apple ka ambicie për të rritur kapacitetin e saj të prodhimit në Indi, thanë burimet.

Ajo gjithashtu planifikon të prodhojë iPhone SE 2020 në Indi në fabrikën Wistron, afër Bangalore.

Gjiganti amerikan i teknologjisë raportohet se po eksploron mënyra për të zvogëluar “varësinë” e saj në Kinën, e cila sot prodhon shumicën dërrmuese të modeleve iPhone, dhe po përqendrohet në tregun e dytë më të madh në botë, India.

Apple ka vite që kërkon mënyra për të rritur prodhimin në Indi, por kompania ka luftuar të gjejë prodhues të kontratave që respektojnë standardet e saj të sigurisë dhe të cilësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat