IPhone i parë 5G prezantohet më 15 shtator

Mobile

IPhone i parë 5G prezantohet më 15 shtator

Më: 8 shtator 2020 Në ora: 22:24
IPhone

Prezantimi i iPhone 12, telefoni i parë i zgjuar i Apple me teknologjinë 5G, pritet më 15 shtator, sipas njoftimit të kompanisë nga Kupertino.

“Ngjarja e Apple, bashkohuni me ne! Direkt nga Apple Park, më 15 shtator në orën 10.00 (17.00 GMT) ", thuhet sot në faqen e internetit të gjigandit teknologjik.

Apple, në përputhje me strategjinë e saj të marketingut bazuar në pasiguri, nuk ka zbuluar asgjë më shumë, por kompania ka prezantuar modelet e saj të reja në vjeshtë për vite me radhë.

Analisti Yves de Wedbush shkroi dje se Apple dhe furnizuesit e saj aziatikë presin kërkesë më të lartë për modelin e madh 17 centimetra, gjë që çon në pritjen që iPhone 12 të jetë telefoni i kësaj dekade.

Sipas këtij analisti, kompania amerikane mund të shesë më shumë se 75 milionë telefona.

Ai vlerësoi se më shumë se një e treta e 950 milionë iPhone në përdorim në botë, ose 350 milion njësi, mund të zëvendësohen nga një model më i ri në muajt e ardhshëm.

Argumenti kryesor do të jetë mundësia e përdorimit të lidhjeve ultra të shpejta 5G, në një kohë kur pajisjet e kësaj gjenerate të re të celularëve tashmë po ofrohen në Korenë e Jugut dhe Kinë.

Dy udhëheqës në sektor, Samsung i Koresë së Jugut dhe Huawei i Kinës, tashmë kanë lëshuar më shumë modele me 5G.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat