Imazhi i ri mahnitës i iPhone 12 zbulon aksesorin e ri të Apple

Mobile

Imazhi i ri mahnitës i iPhone 12 zbulon aksesorin e ri të Apple

Më: 11 tetor 2020 Në ora: 20:55
iPhone 12

Me lansimin e iPhone 12 tani vetëm disa ditë larg, është koha të ngazëllehemi vërtet për atë që Apple ka gati për të gjithë ne.

Tani ka një gjë që të gjithë mund ta shtojmë në listën tonë të dëshirave, falë kësaj video konceptuese mahnitëse.

Po sikur të kishim një pajisje shtesë që mund të ngjitej prapa në iPhone 12 dhe ta kthente telefonin në një ‘Mouse Magjik’ aktual që mund të përdoret për të kontrolluar Mac ose iPad tuaj.

Quhet Magic Mouse Mini, por është një krijimi i Yanko Design, në vend se një rrjedhje aktuale e produktit. Por perspektiva e thjeshtë e kësaj na ka emocionuar shumë për atë që mund të jetë.

Mbi të gjitha, kush nuk do të dëshironte të ishte një produkt që të vinte me iPhone 12?

Ideja është shumë e thjeshtë në teori. Magic Mouse Mini është si një Socket Pop i përparuar që ngjitet në pjesën e pasme të iPhone tuaj dhe ka të integruar një sensor optik. Pasi të jetë bashkangjitur, vendoseni poshtë dhe lëvizni ashtu si do të vepronit një mi kompjuteri të rregullt.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Apple pop-socket with an optical sensor turns your iPhone into a Magic Mouse! - It’s a pretty great idea in theory, and ties well into Apple‘s ecosystem of creating products that support each other and add to the collective experience. It’s also something fresh that would set Apple apart in the hardware space. Meet the Magic Mouse Mini, a concept created by @yongbinski who gave the smartphone pop-socket the ultimate upgrade by also fitting an optical sensor into it! - The Magic Mouse Mini looks and feels like your regular pop-socket. It attaches to the back of your phone, giving you a pop-out grip that you can firmly hold onto between your index and middle finger as you use your phone or click selfies. Given how large and slippery smartphones are nowadays (further factoring in the iPhone’s curved edges). However, a switch on the side turns the pop-out grip into something vastly more functional. Switch the device on, and the optical sensor above the Apple logo powers on, turning your iPhone into a magic mouse! - The iPhone and the socket at the back work in tandem to replicate the Magic Mouse experience. The optical sensor on the socket helps with cursor-tracking, while the iPhone’s touchscreen shoulders the responsibility of providing the control surface, allowing you to left-click, right-click, pinch, zoom, scroll, and do a variety of other gestures, just like you would on a Magic Mouse. - I’d surmise the Magic Mouse Mini concept would work remarkably well with iMacs and MacBooks, but would even probably do a pretty good job with iPads too! It’s a small, clever addon that helps your phone (by allowing you to grip it better), and helps your MacOS devices too, by giving you a Magic Mouse experience without having to shell out a hundred bucks for a new Magic Mouse. And yes, the presence of a socket on the back of your phone could give it an uneven surface, causing the mouse to potentially rock back and forth while you’re using it… but think of this less as a practicality and usability issue, and more as a clever way of turning an existing piece of hardware (your iPhone) into something absolutely new! After all, it’s just a concept, no? - Designer: Yongbin Kim

A post shared by Yanko Design (@yankodesign) on

Thashethemet dhe rrjedhjet na kanë treguar se do të ketë shumë produkte në shfaqjen e Apple të martën, duke përfshirë katër modele iPhone 12, Bluetooth AirTags, AirPods Studio dhe HomePod Mini. Magic Mouse Mini, megjithatë, nuk do të jetë një prej tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat