Apple iPhone 12 Pro vs Samsung Galaxy S20

Mobile

Apple iPhone 12 Pro vs Samsung Galaxy S20

Më: 11 tetor 2020 Në ora: 23:33
Foto ilustrim

Apple ka katër iPhone të rinj në proces për ngjarjen e saj të 13 tetorit e quajtur “Hi, Speed”, dhe një prej tyre ka shumë të ngjarë të bëhet shumë i popullarizuar.

iPhone 12 Pro nuk do ta ketë vëmendjen kryesore të ngjarjes së Apple, por sigurisht që do të krijojë një ekuilibër të bukur midis madhësisë dhe veçorive.

Në përgjithësi, e njëjta gjë vlen edhe për Samsung Galaxy S20, i cili zakonisht nuk merr të njëjtën vëmendje si Galaxy S20 Plus dhe Galaxy S20 Ultra, por është telefoni më i përballueshëm i Samsung tani në shitje.

Apple iPhone 12 Pro vs Galaxy S20: Dallimet kryesore

iPhone 12 Pro vs Galaxy S20: Çmimi

Apple iPhone 12 Pro: 999 dollarë
Galaxy S20: 999 dollarë

Ndërsa Galaxy S20 shitet zyrtarisht për 999 dollarë, por shpesh mund të gjendet shumë më lirë si pjesë e promovimeve të rregullta, iPhone 12 Pro i ri pritet gjithashtu të fillojë me një çmim prej  1000 dollarësh.

As iPhone 12 Pro dhe as Galaxy S20 nuk janë më të përballueshmit në përbërjet e tyre përkatëse: iPhone 12 Mini dhe Galaxy S20 FE janë më të përballueshëm, por kanë shumë dallime në performancat nga telefonat që u përmenden më lartë.

Apple iPhone 12 Pro vs Galaxy S20:

Apple iPhone 12 Pro: 6,1 “OLED, 1170 x 2532 piksel
Galaxy S20: 6.2 “Dinamik AMOLED, 1440 x 3200 piksel, shpejtësia e rifreskimit 120Hz

Ishte filmuar duke vajtuar vdekjen e bijës, dy muaj më vonë arrestohet nga policia amerikane – akuzohet se rrahu për vdekje dyvjeçaren

Pamje rrëqethëse të rrëmbimit në Road Island: Burri kap vajzën sapo del nga autobusi dhe e fut në veturë

Deputeti i AAK-së publikon dokumentet që dëshmojnë krimet serbe në Kosovë

Për sa i përket ekranit, iPhone ka pak më pak pasuri sesa Galaxy S20.

Në 6.1 inç, iPhone 12 Pro është më prapa në aspekt me me Galaxy 6.2, sepse iPhone 12 nuk e ka shpejtësinë e rifreskimit 120HZ, kurse Samsung Galaxy S20 e ka këtë veçori.

Apple iPhone 12 Pro: Apple A14, 6 GB RAM
Galaxy S20: Snapdragon 875, 12 GB RAM

iPhone 12 Pro do të mundësohet nga i njëjti çip që debutoi në shtator në iPad Air të ri – Apple A14 Bionic, i cili është ndërtuar në një proces të fabrikimit prej 5 nm. Çfarë do të thotë kjo e fundit?

Falë procesit 5nm, A14 Bionic ofron performancë të shkëlqyeshme me efikasitet më të mirë të energjisë. Duke gjykuar nga përvoja jonë e kaluar me çipat e Apple, A14 brenda iPhone-ve të reja duhet të ketë performancë më të mirë sintetike sesa çipi Snapdragon 875 që është brenda versionit amerikan të Galaxy S20. I shoqëruar me 12 GB RAM, Galaxy më i vogël i Samsung nuk është aspak i dobët, por iPhone i ri padyshim në këtë aspekt është më përpara.

Apple iPhone 12 Pro vs Galaxy S20: Kamera

Apple iPhone 12 Pro: 12MP kryesore + 12MP ultra-gjerë + 12MP telefoto + 12MP kamera e përparme
Galaxy S20: kamera e përparme 12MP + 12MP ultra-gjerë + 64MP telefoto + 10MP

Të dy telefonët erdhën me konfigurime të trefishta të kamerës, të përbërë nga një kënd i rregullt, ultra i gjerë dhe telefoto. Dallimet janë në megapikselë dhe madhësitë e sensorit, si dhe karakteristikat e softuerit.

Është shumë herët të thuhet se cili ka kamerën më të mirë, por një gjë është e sigurt: ata janë shumë afër njëri-tjetrit. Një gjë që ka të ngjarë të mungojë në secilën pajisje është një sensor i përparuar i matjes së thellësisë. Nuk ka konfirmim se iPhone 12 Pro do të vijë me një sensor LiDAR, ndërsa Galaxy S20 i mungon një sensor ToF.

Apple iPhone 12 Pro vs Galaxy S20: Bateri

Apple iPhone 12 Pro: 2775mAh
Galaxy S20: 4000mAh

Pavarësisht nga bateritë e tyre më të vogla, iPhone-t zakonisht kanë jetë të gjatë dhe shpesh edhe më të mirë të baterisë sesa rivalët e tij të drejtpërdrejtë në Android, përfshirë edhe Galaxy.

Kjo është arsyeja pse nuk do të ishim shumë të shpejtë për të minimizuar jetën e mundshme të baterisë së iPhone 12 Pro për shkak të baterisë së tij më të vogël, të paktën në letër.

Apple ka një kontroll mjaft të ngushtë në harduerin dhe softuerin e telefonave të saj dhe ky optimizim i ndihmon iPhone-t të nxjerrin jetëgjatësi shumë të mirë të baterisë.

Në krahasim, Galaxy S20 ka një 4000mAh dhe kjo është e bollshme, por në krahasim me shpejtësinë e rifreskimit prej 120Hz, jetëgjatësia e baterisë shumë lehtë mund të shkurtohet. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat