iPhone është për njerëzit që vozitin Toyota Camrys

Mobile

iPhone është për njerëzit që vozitin Toyota Camrys

Më: 15 tetor 2020 Në ora: 00:21
Foto ilustrim

Që nga viti 2007, Apple ka krijuar telefonat më të mirë të mençur dhe më të popullarizuar në planet.

Kompania pritet të nxjerr këtë javë në shitje iPhone 12 dhe mund të siguroheni se i shkon vizionit të Steve Jobs.

Në shumë mënyra, iPhone është si një Toyota (TM) Camry, një veturë që ofron familjaritet dhe besueshmëri mbi argëtimin, produktivitetin, shpejtësinë, performancën, inovacionin dhe tiparet futuristike, raporton CNN.

Kjo nuk është një gjë e keqe. Camry është një veturë e mirë dhe Toyota shet anije prej tyre çdo vit tek njerëzit që thjesht duan të kalojnë nga pika A në pikën B, pa u shqetësuar për atë që bën ky buton ose për mënyrën e drejtimit që duhet të kalojnë ose nëse vetura e tyre do të shkrihet ndërsa janë bllokuar në trafikun e orëve të pikut.

IPhone 12 nuk do të jetë ndryshe. Ndoshta do të ketë disa veçori më të këndshme – ndoshta kamera më të mira, lidhje 5G dhe një ekran me shpejtësi të lartë të rifreskimit. Edhe me një ridizenjim të dritës, disa ngjyra të ndryshme dhe një procesor më të lehtë, do të ketë akoma pamjen dhe ndjesinë e njohur të iPhone, të kompletuar me të njëjtën përvojë të softuerit iOS, me të cilin jemi mësuar për 13 vjet.

Por një telefon ka më shumë sesa ta luash të sigurt. Mjaft qesharake, Apple (AAPL) kishte të njëjtin mesazh në vitin 1984 kur demonstroi se si Mac-i fillestar do t’i tregonte biznesit dominant të PC-ve që i mungonte.

Me telefonat që përdorin sistemin operativ Android konkurrues, ju keni shumë më tepër mundësi. Ju doni një Ferrari? Ju mund të merrni një Samsung Note20 Ultra 5G, një telefon 1,300 dollarësh që ka gjithçka të nivelit më të lartë – një ekran quad-HD me një shpejtësi rifreskimi shumë të lartë, deri në 512 GB hapësirë ruajtëse me një 12 vërtet të çmendur GB RAM, një aparat fotografik 108 megapiksel dhe një stilolaps në bord.

Dhe kjo mund të jetë një tronditje për disa amerikanë, por shumë njerëz preferojnë përvojën e softuerit Android në iOS (IDC parashikon rreth 85 për qind të telefonave inteligjentë në të gjithë globin që përdorin Android këtë vit). Sigurisht, nuk ka asnjë FaceTime ose iMessage në Android.

Por Google Messages ka fituar karakteristika të ngjashme me iMessage dhe aplikacioni i bisedës me video të Google, Google Duo, nuk është aspak i dobët.

Apple bën versione të ndryshme të iPhone, ashtu si Toyota bën zbukurime të ndryshme Camry. Ju mund të merrni iPhone “gjithçka standarde” për 699 dollarë – një çmim i arsyeshëm, ashtu si Camry LE.

Ju mund të merrni një version Pro të mashtruar, si Camry XSE, për 999 dollarë. Ose, nëse doni diçka të përdorur, për rreth 399 dollarë ju mund të merrni një iPhone SE – një lloj si të blini një Camry 2018 me kilometrazh të ulët.

Por iPhone është krijuar për të gjithë. Mund të gjesh një telefon Android që të duket sikur është krijuar për ty. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat